Abstract blue and orange lines and dots moving in a forward motion

System monitorowania kierowcy: Ograniczenie rozpraszania uwagi kierowców i zwiększenie ich bezpieczeństwa

Najnowocześniejszy system monitorowania kierowcy firmy Magna wykrywa rozproszenie uwagi, senność i zmęczenie. Wykorzystano w nim potencjał firmy Magna w zakresie kamer ADAS i lusterek wewnętrznych do stworzenia zintegrowanego produktu, który ograniczy rozpraszanie uwagi kierowców i zwiększy ich bezpieczeństwo.

Technologia

Najnowocześniejszy system monitorowania kierowcy firmy Magna wykrywa rozproszenie uwagi, senność i zmęczenie. Wykorzystano w nim potencjał firmy Magna w zakresie kamer ADAS i lusterek wewnętrznych do stworzenia zintegrowanego produktu, który ograniczy rozpraszanie uwagi kierowców i zwiększy ich bezpieczeństwo.

System monitorowania kierowcy (DMS) Magna wbudowany jest w automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne. System analizuje głowę, oczy i położenie ciała kierowcy, aby wykryć rozproszenie uwagi kierowcy lub senność. W systemie opartym na kamerze wykorzystywane są również czujniki podczerwieni; pozwala to przewidzieć, kiedy kierowca może nie być wystarczająco skupiony, wówczas wysyłany jest alert za pomocą powiadomień dźwiękowych lub wizualnych pojazdu.

DMS 1b_web3

Jak to się zaczęło

Kiedy kilka lat temu rozpoczęliśmy prace nad systemem monitorowania kierowcy, zwołaliśmy spotkanie z zespołem Electronics i zadaliśmy pytanie: „Co wiecie na temat monitorowania kierowcy?”. Bardzo szybko rozwinęliśmy naszą współpracę. Dobrze się przy tym bawiliśmy.

Wiemy, że wewnętrzne lusterko samochodowe to „najlepsza działka w okolicy”. Innymi słowy, punkt, w którym znajduje się lusterko wsteczne, jest najlepszym miejscem, gdzie można zaimplementować funkcje technologiczne. Lusterko wewnętrzne jest doskonałym miejscem dla systemu DMS, ponieważ pomiędzy kierowcą a lusterkiem pozostaje nieprzesłoniona przestrzeń.

Klienci dawali nam jedno wyzwanie za drugim, a my wracaliśmy i przekraczaliśmy oczekiwania – tak działa siła firmy Magna. Możemy wykorzystać potencjał firmy Magna w zakresie kamer ADAS i lusterek wewnętrznych do stworzenia zintegrowanego produktu, który ograniczy rozpraszanie uwagi kierowców i zwiększy ich bezpieczeństwo.

Sytuacja firmy Magna jest wyjątkowa, ponieważ jesteśmy czołowymi graczami na świecie w dziedzinie kamer i lusterek wewnętrznych. Podejście systemowe daje ogromną przewagę. Stworzenie produktu całkowicie zintegrowanego z lusterkiem dałoby nam „złoty bilet wstępu na rynek”, jak to ujął jeden z członków zespołu.

Podstawowa wartość firmy Magna

Współpraca. Bliska współpraca przynosi korzyści. W systemie monitorowania kierowcy wykorzystaliśmy doświadczenie systemowe firmy Magna. Kluczem jest utrzymanie otwartej komunikacji w zespołach. Jako liderzy zespołów rozmawiamy regularnie, czasem 4-5 razy dziennie. Nie zawsze się ze sobą zgadzamy, nie mamy takiego obowiązku. Ale oba zespoły powinny zawsze dostrzec szansę.

Współpraca to przyglądanie się problemom, a następnie praca z zespołem, by znaleźć rozwiązania, których oczekują klienci.

Po pracy

Fascynują mnie motocykle. Podoba mi się to, że dają wolność. Nie ograniczają swobody. Oferują dreszczyk emocji podczas jazdy w ładny, ciepły dzień po krętej drodze. Ale zrezygnowałem z motocykla kilka lat temu ze względu na powszechną jazdę w stanie rozproszenia uwagi. Mamy epidemię rozkojarzenia. Każdy tego doświadcza. Dlatego naszym celem, jeśli chodzi o system monitorowania kierowcy, jest ograniczenie rozpraszania uwagi kierowców i zwiększenie bezpieczeństwa.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

Dbamy o manekiny do testów zderzeniowych

Article

Mezzo™ Plus z wykorzystaniem morfingu powierzchni: nowe spojrzenie na przód pojazdu

Article

Siedzenie przyszłości: Od FreeForm™ do siedzenia dostosowanego do Ciebie 

Article

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.