Abstract blue and orange lines and dots moving in a forward motion

Sedadlo budúcnosti: Od techniky FreeForm™ po sedadlo na mieru pre vás

FreeForm™ od spoločnosti Magna je inovatívna technika čalúnenia sedadiel, ktorá poskytuje čistý, tvarovaný a bezšvový štýl povrchu a voľnú ruku pri dosahovaní nekonečných dizajnových možností. Technika FreeForm™ je len jednou časťou sedadla budúcnosti. Pripravujeme aj centrálnu elektronickú riadiacu jednotku sedadla (ECU) alebo elektronickú riadiacu jednotku, ktorá odstráni viacero elektronických riadiacich jednotiek a má schopnosť zónového ovládania spolu s intuitívnym automatickým nastavením opierky.

Technológia

FreeForm™ od spoločnosti Magna je inovatívna technika čalúnenia sedadiel, ktorá poskytuje čistý, tvarovaný a bezšvový štýl povrchu a voľnú ruku pri dosahovaní nekonečných dizajnových možností. Technika FreeForm™ je len jednou časťou sedadla budúcnosti. Pripravujeme aj centrálnu elektronickú riadiacu jednotku sedadla (ECU) alebo elektronickú riadiacu jednotku Magna, ktorá zjednocuje viacero elektronických riadiacich jednotiek a má schopnosť zónového ovládania spolu s intuitívnym automatickým nastavením opierky.

Technika FreeForm™ bola prvýkrát predstavená v roku 2020 vo vozidle Cadillac XT5 a v spolupráci s ďalšími výrobcami automobilov sa objaví vo veľkých SUV, stredných CUV, sedanoch a elektrických SUV. Centrálna elektronická riadiaca jednotka sedadla ešte nebola uvedená na trh.

Black and white FreeForm seat

Príbeh

Keď sme s projektom začali, preskúmali sme všetko, od náčrtov Leonarda da Vinciho až po módu, oblečenie, nábytok a spotrebné produkty. Možno sme sa nechali inšpirovať ženskými kozmetickými taštičkami – ich povrchovou úpravou, farbou a tým, ako fungujú závesy. Tieto obrázky sme umiestnili na tabuľu alebo vytvorili prezentáciu PowerPoint a dali veci do pohybu. Skúmame veci mimo priemyslu, napríklad biomedicínsku spätnú väzbu. Naša skupina skúmala, ako možno použiť sedadlo ako snímač na monitorovanie šoféra a zabrániť ospalosti.

Technika FreeForm™, ktorá sa vyrába, umožňuje dizajnérom v automobilovom priemysle tvoriť povrchy a koordinovať motívy dizajnu exteriéru a interiéru. Vďaka technológii elektromobilu sa exteriéry dajú navrhovať inak. Motorový priestor sa uvoľnil. Chladiče ani prísun vzduchu nie sú potrebné. Exteriér, rovnako ako interiér, môže byť čistejší. Technika FreeForm™ umožňuje komplexnejší prístup v oblasti automobilového dizajnu.

Na centrálnej elektronickej riadiacej jednotke sedadla sme pracovali so skupinou našich elektrotechnikov. Ich údaje sú súčasťou nášho balíka parametrov. Momentálne majú sedadlá niekoľko elektronických riadiacich jednotiek pre rôzne funkcie sedadla, viacero funkcií v rade sedadiel a iné motorčeky vo vozidle, napríklad stúpadlá a vonkajšie spätné zrkadlá. Zjednocujeme ich do jednej elektronickej riadiacej jednotky pod sedadlom, aby sa znížili náklady a všetko bolo jednoduchšie. Ešte nie je vo výrobe.

Sedadlá budúcnosti môžu byť potiahnuté elektricky vodivými textíliami s kovovým vláknom v látke na dosiahnutie čistejších a jednoduchších motívov dizajnu. Vďaka nim môžeme umiestniť prepínače priamo do jemného čalúnenia. Namiesto krabičky s prepínačom by to mohol byť vyšitý symbol alebo hmatová funkcia. Pracujeme tiež na funkciách automatického prispôsobenia sedadiel, ktoré dokážu kopírovať tvar vášho tela a prispôsobiť sa. Sedadlo by dokázalo určiť, či máte na sebe zimnú bundu alebo topánky na vysokom podpätku a prispôsobilo by sa. Táto úroveň inteligencie si vyžaduje veľa práce, ale zážitok z jazdy bude vďaka nej intuitívnejší.

A my sa vždy pýtame: Aké by mali byť sedadlá, keď sa nepoužívajú ako sedadlá?

Základné hodnoty spoločnosti Magna

Myslieť vo veľkom a nikdy sa neuspokojiť. Každého v našej skupine tento spôsob myslenia prirodzene priťahuje. Sme zvedaví a túžime byť na čele všetkého, poháňa nás príležitosť riešiť výzvy v priemysle. Prioritami sú udržateľnosť, recyklovateľnosť a spoločenská uvedomelosť. Hľadáme alternatívy k ropným produktom. Skúmame rastlinné materiály, všetky vedľajšie produkty zo sójových bôbov až po šupky z ananásu a jablka, aby sme vytvorili umelú kožu. Vyrábame tiež sedadlá z recyklovateľných materiálov, napríklad z plastových fliaš.

Záujmy

Rád chodím na výstavy umenia. Nevynechal som ani nedávnu výstavu Van Gogha v americkom inštitúte Detroit Institute of Arts. Navštívil som aj výstavu v Arles vo Francúzsku, kde Van Gogh vytvoril niektoré zo svojich úžasných diel. Jeho diela majú čaro a sú inšpirujúce. Keď sa na jeho obrazy pozriete z hľadiska interiéru, všetko sa prelína. Interiéry automobilov sú tiež umeleckými dielami. Sú tam obmedzenia, ale tie tomu čaru pomáhajú. Snažíte sa vytvoriť niečo nádherné a funkčné, včas a s daným rozpočtom. Je skvelé vidieť, ako to všetko do seba zapadá.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Súvisiace príbehy

Starostlivosť o figuríny z nárazových testov

Article

Mezzo™ Plus s technológiou Morphing Surfaces (pretváranie povrchov): Nové predstavy o predku vozidla

Article

SmartAccess™: Systémový prístup k ďalšej generácii štýlov dverí

Article

Zostaňte v kontakte

Chcete získať ďalšie informácie o spoločnosti Magna? Môžete dostávať najnovšie správy o spoločnosti Magna prostredníctvom upozornení alebo e-mailov priamo do vašej doručenej pošty.