Placeholder image for template purposes.

Magna ve Slovinsku: Udržitelný rozvoj v hlavní roli

Solární panely na střeše a ekologické nákladní vozy na příjezdové cestě – to je jen několik známek svědčících o tom, jak zodpovědně přistupuje k udržitelnému rozvoji nová lakovna společnosti Magna ve městě Hoce-Slivnica ve Slovinsku.

Co se ale týče péče o planetu, jde v tomto zařízení teprve o začátek.

„Udržitelnost nespočívá jen v opatřeních, které vidíte zvenčí,“ potvrzuje David Adam, ředitel závodu a vedoucí projektu. „Je to o postoji.“

Výstavba nového závodu za 150 milionů eur byla zahájena v září 2017, avšak první kroky vedoucí k zajištění respektujícího vztahu k životnímu prostředí přišly dávno předtím. V závodě zvládají nalakovat až 100 tisíc karoserií ročně.

„Celé měsíce před spuštěním produkce v březnu 2019 probíhaly diskuze se členy místní komunity. Šlo v nich o to, aby mohl každý získat informace o projektu, a to včetně ekologických iniciativ zařízení,“ poznamenává Adam. Komunita je o průběžných snahách o udržitelnost společnosti Magna i nadále pravidelně informována. K tomu přispívá i monitorovací komise, kterou tvoří starosta, náčelník místního hasičského sboru a další.

1920x960-menu-photos-02

„Naše země je nádherná a je oblíbenou turistickou destinací,“ vysvětluje Adam. „Chceme se podílet na jejím zachování a hodláme všechny přesvědčit, že společnosti Magna na životním prostředí opravdu záleží. V současnosti máme s komunitou pozitivní vztah. Dokázali jsme, že to, co slíbíme, také dodržíme.“

Základem je monitorování energie.

Produkci elektřiny ze solárních panelů v závodě může Adam snadno sledovat pomocí aplikace na svém mobilním telefonu. Systém solárních článků zde dosud vyprodukoval 90 MWh elektřiny. Díky využití sluneční energie se zároveň snižují emise CO2 a podle údajů v aplikaci toto snížení odpovídá vysázení více než 1 200 stromů.

Systém solárních článků na střeše centra napájení závodu zajišťuje 100 procent elektřiny pro osvětlení kanceláří a technologických místností. Další systém je nainstalován na střeše lakovny a zajišťuje 72 procent energie nezbytné k ohřívání vody ve sprchách v zaměstnaneckých šatnách.

Nejde ale jen o vytěžování sluneční energie.

Nádrž na dešťovou vodu pokrývá ze 76 procent požadavky na vodu pro toalety závodu a venkovní zelené plochy. Dosud bylo takto použito na 500 000 litrů dešťové vody.

A dále je tu odpadové teplo ze stanic se stlačeným vzduchem, kterým se v závodě zahřívá voda používaná k přípravě a čištění karosérií v rámci desetifázového postupu předběžného ošetření, před nanesením první vrstvy laku.

Další krok k úspoře energie: využití kartonových filtrů (namísto vodní separace) k odstranění částeček laku ze vzduchu z lakovací kabiny a následné využití recyklovaného vzduchu v lakovacích kabinách.

Závod také snižuje emise díky novým LNG nákladním vozům (s alternativním palivem – na zkapalněný zemní plyn), které převážejí karoserie z Grazu do Hoce-Slivnice. Výsledek tohoto kroku: 96% snížení pevných částic, 30% snížení oxidů dusíku (NOx), 20% snížení CO2 a 50% omezení hluku. Nové kamiony jsou vybaveny speciálními návěsy, které unesou o 50 procent více karoserií, což znamená méně přejezdů tam a zpět, a tedy další snížení emisí.

„Stále zvažujeme další možnosti, včetně intenzivnějšího využití solární energie, jež povedou k ještě lepší udržitelnosti,“ plánuje Adam z pozice veterána, který ve společnosti Magna působí již 20 let. „Znamená to přínos z ekologického hlediska a v dlouhodobém horizontu to šetří peníze.“

A dodává: „Pokud můžeme fungovat způsobem, který chrání planetu, aniž bychom museli vydávat více finančních prostředků, než je nezbytné, pak to uděláme. Opakuji to svému týmu stále dokola. A sám se tím pravidlem řídím také v osobním životě a energii šetřím i doma. Mám tepelné čerpadlo a investoval jsem do silnější izolace a oken s trojitými skly. Všechno je to součástí osobního nastavení a o udržitelnost by mělo jít vždy, ať už jste v práci, nebo mimo ni.“

1920x960-menu-photos-02 copy 34
1920x960-menu-photos-02 copy 35

„Udržitelnost nespočívá jen v opatřeních, které vidíte zvenčí. Je to o postoji.“

David Adam, ředitel závodu a vedoucí projektu

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Související příběhy

Zůstaňte ve spojení

Chcete vědět víc o společnosti Magna? Zůstaňte s námi ve spojení a nechte se informovat o novinkách prostřednictvím upozornění nebo e-mailů.