Placeholder image for template purposes.

Osvětlujeme cestu k trvalé udržitelnosti

Světelný tunel v německé továrně společnosti Magna v Obertshausenu ukazuje, jak významným prvkem je inovativní technologie LED pro špičkovou výrobu v této společnosti.

LED tunel tvoří závěrečnou fázi lakování v zařízení Magna Exteriors. V roce 2020 zde zaměstnanci provedli kontrolu kvality na přibližně 1,1 milionu nárazníků pro luxusní vozy včetně vozů Audi A8, řady BMW 1, Mercedes-Benz třídy A a třídy B a vozů Opel Insignia.

„Naše inovativní technologie osvětlení zaměstnancům usnadňuje vyhledávat chyby v lakování,“ vysvětluje Dieter Grunewald, ředitel pro energii a zařízení v Obertshausenu. „V detailním světelném odrazu je vidět každá chybička. Takto tato technologie zvyšuje kvalitu, šetří energii, snižuje emise CO2 a přispívá k udržitelnému rozvoji.“

1920x960-menu-photos-02
Lighting_Way_Sustainability-01-opt

Technologii vyvinula společnost Magna ve spolupráci s rakouskou společností Zumtobel, která se specializuje na osvětlení. Nová technologie nahradila starší, méně úsporný systém, který využíval klasické žárovky.

Od zavedení této technologie osvětlení v roce 2019 se ve společnosti Magna Obertshausen snížily emise CO2 v této části výrobního procesu o 4,21 tuny ročně, což vedlo k úsporám 4 876 eur za měsíc. Díky LED tunelu se podařilo o 10–20 procent snížit množství dílů v závodě určených k přepracování a do šrotu.

V porovnání s konvenčními žárovkami je světelná dioda (LED) jednou z nejúspornějších světelných technologií dneška. LED se používají všude od semaforů a televizorů po brzdová světla automobilů. Vydrží déle než tradiční žárovky, energii využívají efektivněji a výrazně snižují její spotřebu.


Inovativní LED osvětlení je jen jednou ze součástí rozsáhlého programu energetických úspor v Obertshausenu.

Ten zahrnuje:

  • Speciální projekt k omezení „klimatizací v místnostech“ po dobu lockdownu a neprobíhající výroby z důvodu pandemie COVID-19. Tato iniciativa snížila spotřebu energie za rok 2020 o 300 MWh, což vedlo ke snížení emisí CO2 o zhruba 120 tun. Jeden megawatt odpovídá energii produkované 10 automobilovými motory.
  • Program monitorování energií v závodu zjistil chyby v provozu stroje pro injekční vstřikování, jejichž nápravou se týdenní spotřeba energie stáhla z 22 350 kWh na 17 150 kWh. Tímto zákrokem se emise CO2 snížily o 2,08 tuny týdně.
  • Pokud se aplikuje pouze základní vrstva, tedy při lakování jedné vrstvy, snižuje se automatické množství vzduchu v kabině, a závod tak dosáhl úspory energie přibližně 283 MWh za rok a snížení emisí CO2 o 113,5 tuny ročně.
Lighting_Way_Sustainability-02-opt

„Osobní nastavení na udržitelný rozvoj je jedním ze základních pilířů našich 1 150 zaměstnanců,“ prohlašuje Andreas Spannenberger, ředitel pro energie v závodě Obertshausen.

Odhodlání chránit životní prostředí v případě zaměstnanců, jako jsou pánové Spannenberger a Grunewald, daleko přesahuje fyzické zdi závodu.

„Mám vnuka Augusta, je mu 18 měsíců,“ říká Grunewald. „Snažím se pro něj vytvářet lepší svět. Nesnažím se šetřit energii a snižovat CO2 jenom v práci, ale totéž dělám i doma. Všechny klasické žárovky jsem vyměnil za LED a na střechu jsem před čtyřmi lety nainstaloval solární panely. Teď mám nulové energetické náklady. Všechno, co dělám v práci a doma, považuji za zásadní investici do budoucnosti svých vnoučat a budoucích generací.“

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Související příběhy

Zůstaňte ve spojení

Chcete vědět víc o společnosti Magna? Zůstaňte s námi ve spojení a nechte se informovat o novinkách prostřednictvím upozornění nebo e-mailů.