Placeholder image for template purposes.

Roboti, Čínská Loutna a Vynechaný Oběd

Dessy Li, specialistka na robotiku v divizi Magna Plastcoat v Bramptonu ve státě Ontario, pilně opravuje automatické montážní buňky a vstřikovací stroje. Někdy dokonce vynechá oběd, aby vše stihla.

„Takhle mě tu všichni znají,“ říká Dessy, která ve společnosti Magna pracuje už čtyři roky. „Pokud nemůžu na něco přijít hned, nevzdávám to. Vždy chci dokončit, co opravuji, a zakousnu se do toho, dokud problém nerozlousknu. Když něco spěchá, jedu dále. Možná mám hlad, ale dokud to nespravím, nemůžu si sednout a odpočívat. Když zjistím, v čem je háček, je to úspěch.“

1920x960-menu-photos-02

Dessy je svou pracovní etikou, důrazem na to, aby v závodě vše fungovalo, a také svými jídelními návyky natolik proslulá, že dělníci ze závodu Plastcoat jí začali nosit ovoce a zeleninu ze svých zahrádek, aby netrpěla hladem, když se nedostane na oběd.

“They’ll bring me things like Chinese leeks,” said Li, who grew up in Shenyang, China. “It makes me feel so good. This is my first experience with manufacturing, and it’s not what I pictured. The plant is bright and shiny, and the people are so warm and friendly.”

Dessy Li má v závodu Plastcoat na starost zejména programování robotů. Pracuje také s různými druhy automatizovaného průmyslového vybavení a podílela se na spuštění školicího programu Plastcoat pro oblast robotiky. Svůj zájem o koučování, řešení problémů a inovace využívá ve své dobrovolnické aktivitě: působí jako porotkyně v soutěži First Robotics, kde mentoruje studenty. Zastupovala společnost Magna na konferenci dovedností mladých žen v Ontariu, kde hovořila o inženýrkách a specialistkách Magna na robotiku.

„Jejich příběhy zpravidla neznáme,“ říká Dessy. „Říkám mladým ženám, že se nesmějí bát výzev a obtíží a že ke své práci nepotřebují svaly. To znamená, že svět nám nabízí větší možnosti. Klidně před vámi může být obří robotické rameno. Dříve či později na to přijdete. Přistupujte k tomu s otevřenou myslí.“

Dessy si svou vytrvalost a disciplínu začala budovat v útlém věku, když se učila hrát na pipu, čínskou loutnu, jejíž historie sahá tisíce let zpět. Její matka podněcovala její hudební dovedností něčím, co by se dalo považovat za reverzní psychologické metody.

Two people sitting in kayaks in the Augsburg Eiskanal in Augsburg, Germany

„Maminka učí na střední škole v Šen-jangu. Kdykoli si v mých 7 nebo 8 letech všimla, že jsem líná a necvičím, řekla mi: ‚Dobře, klidně toho nechej. Beztak jenom marníš můj čas a peníze.‘ Když jsem to slyšela, zatnula jsem zuby a dala se do práce. Naučit se hrát na ten nástroj mi trvalo opravdu dlouho, ale když jsem se dostala na univerzitu v Šen- jangu, měla jsem možnost vést tam hudební skupinu, učit hru na pipu a vystupovat před publikem. Bylo to opravdu fajn.“

Tyto rané studijní návyky se vskutku vyplatily.

Dessy získala na Technologické univerzitě v Šen-jangu bakalářský diplom v oboru aplikovaná informatika. Pak pokračovala na Humber College, kde vystudovala elektromechanické inženýrství se specializací na automatizaci a robotiku. Vzdělává se nadále. Vrátila se na Humber a v programu, který hradí Magna, studuje elektrotechniku.

O svých kariérních milnících ráda vypráví studentům STEM a také ve skupině Skills Ontario, která v Kanadě propaguje kvalifikované obory a technologie.

„Dělím se s nimi o své zkušenosti, ukazuji jim, jak by se mohla vyvinout jejich kariéra, a povídám jim o projektech, na kterých ve společnosti Magna pracuji,“ říká. „Mám z toho blažený pocit. Říkám jim, že miluji roboty a automatizaci.“

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Související příběhy

Zůstaňte ve spojení

Chcete vědět víc o společnosti Magna? Zůstaňte s námi ve spojení a nechte se informovat o novinkách prostřednictvím upozornění nebo e-mailů.