Jego służba wojskowa rozpoczęła się od 10 lat aktywnej służby w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował nad systemami radarowymi i komunikacyjnymi oraz środkami przeciwdziałania elektronicznego jako technik awionik.
Umiejętności Tenhaafa związane z naprawianiem samolotów okazały się cenne podczas jego późniejszej 13-letniej służby w Gwardii Narodowej Armii, ponieważ czołgi M1 są wyposażone w turbinowe silniki odrzutowe. Wojskowa przeszłość Tenhaafa obejmuje także służbę w ramach operacji „Noble Eagle”, amerykańskich działań na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego w odpowiedzi na ataki z 11 września 2001 r.
„Pójście do wojska było dla mnie czymś, co czułem, że muszę zrobić" – wyjaśnia ojciec trójki dzieci. „Nauczyłem się tam dyscypliny, którą przekazuję moim dzieciom”.
Poczucie obowiązku u młodego Tenhaafa ukształtowały opowieści o przeżyciach jego rodziców z czasów wojny.
Jego ojciec, Jan, walczył jako porucznik w Królewskiej Armii Holenderskiej i był liderem ruchu oporu. Czasami ukrywał brytyjskich i amerykańskich lotników. Jego działalność konspiracyjna została opisana w książce pt. Twilight Ramblings. Matka Tenhaafa, Fredricka, spędziła wojnę w japońskim obozie dla internowanych w Indonezji. Jego rodzice poznali się, gdy Jan został wysłany z misją wyzwolenia Indonezji w ramach kontyngentu wojskowego. Po wojnie rodzina przeniosła się do USA.
Tenhaaf twierdzi, że identyfikuje się z grupą Indo-Holendrów, grupą mniejszościową, opisywaną często jako grupę marginalizowaną w społeczeństwie.
"Gdy mam naprawić maszynę, nie odpuszczam. Chcę to zrobić od razu. Zdobyć odpowiednie części i nie wyręczać się innymi. Ulepszyć urządzenie."
John Tenhaaf
Zdjęcie przedstawiające matkę i ojca John Tenhaafa
John Tenhaaf, podczas spędzania czasu z rodziną.
„Dorastając, miałem do czynienia z rasizmem” – powiedział. „Po matce miałem ciemną skórę i czarne włosy. Słyszałem wiele rasistowskich wyzwisk. Obecnie rozumiem, skąd pochodzi wielu ludzi. Pracuję w miejscu zróżnicowanym kulturowo. Szanujemy się nawzajem. Rodzina jest ważna, zarówno ta biologiczna, jak i każda inna”.
W wolnym czasie Tenhaaf wspiera organizację USO i wojskowe organizacje zajmujące się świadomością samobójstw, takie jak Til Valhalla Project i ruch #22ADAY. A swoją miłość do „wszystkiego, co ma silnik lub koła” przekazuje 12-letniemu synowi Claytonowi. Wizyta w miejscu pracy taty była ekscytująca dla ucznia siódmej klasy, który buduje roboty z klocków Lego i uwielbia zajęcia STEM.
„Mówię mu, że roboty są przyszłością” – powiedział Tenhaaf. „Naucz się o nich jak najwięcej”.
We want to hear from you
Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.
Powiązane historie
Bądź na bieżąco
Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.