Placeholder image for template purposes.

Roboty, Granie Na Chińskiej Lutni I Zapominanie O Obiedzie

Jako młodszy technik ds. robotyki w oddziale Plastcoat firmy Magna w Brampton (Ontario) Dessy Li pędzi, aby w wyznaczonym terminie naprawić zautomatyzowane komórki montażowe i maszyny do formowania wtryskowego, i czasami, zanim nie ukończy pracy, rezygnuje z lunchu.

„W zespole jestem z tego znana” – mówi Li, od czterech lat pracownica firmy Magna. „Jeśli nie mogę rozwiązać jakiegoś problemu, nie odpuszczam. Zawsze chcę skończyć to, z czym się zmagam, i zostaję w pracy tak długo, aż mi się to uda. Jeśli termin jest krótki, nie przerywam pracy. Mogę zgłodnieć, ale dopóki nie naprawię usterki, nie potrafię zrobić sobie przerwy. Gdy udaje się rozwiązać problem, to jest to osiągnięcie”.

1920x960-menu-photos-02

Jej etyka pracy i poświęcenie z myślą o utrzymaniu pracy zakładu – a także jej nawyki żywieniowe – są tak znane, że pracownicy hali produkcyjnej Plastcoat zaczęli przynosić jej owoce i warzywa ze swoich ogrodów, aby zrekompensować jej stracone posiłki.

„Przynoszą mi różne rzeczy, na przykład czosnek bulwiasty” – mówi Li, która wychowała się w chińskiej prowincji Shenyang. „To bardzo miłe uczucie. To moje pierwsze doświadczenie związane z produkcją, i nie tak sobie to wyobrażałam. Zakład jest jasny i lśniący, a ludzie są tacy ciepli i przyjaźni”.

Do głównych zadań Li w zakładzie Plastcoat należy programowanie robotów. Pracuje również z różnymi urządzeniami automatyki przemysłowej i pomogła w uruchomieniu programu szkoleniowego Plastcoat w zakresie robotyki. Jej zainteresowanie coachingiem, rozwiązywaniem problemów i innowacjami znajduje odzwierciedlenie w jej pracy wolontariackiej jako członka jury konkursu First Robotics, w ramach którego opiekuje się kursantami. Li była również przedstawicielką firmy Magna na Konferencji Młodych Kobiet w Ontario w Kanadzie, gdzie opowiadała o kobietach z firmy Magna, które pracują jako technicy i inżynierowie robotyki.

„Nie mamy okazji poznać ich historii” – powiedziała Li. „Mówię młodym kobietom, żeby nie obawiały się wyzwań i trudności. W pracy nie liczą się tylko mięśnie. Oznacza to, że świat stoi dla nas otworem. Nie ma znaczenia, czy pracujesz z małym urządzeniem, czy z ogromnym ramieniem robotycznym. W końcu i z nim sobie poradzisz. Wystarczy, że masz otwarty umysł”.

Determinacja i dyscyplina Li wykształciły się u niej już w młodym wieku, gdy nauczyła się grać na pipie, instrumencie strunowym zwanym chińską lutnią, którego historia sięga tysięcy lat. Z relacji Li wynika, że jej matka stosowała pewien rodzaj odwróconej psychologii, aby zachęcić córkę do rozwijania zdolności muzycznych.

Two people sitting in kayaks in the Augsburg Eiskanal in Augsburg, Germany

„Moja matka jest nauczycielką w liceum w Shenyang” – powiedziała Li. „Gdy w wieku 7 lub 8 lat leniłam się i nie chciałam ćwiczyć, mówiła »W porządku, rzuć to. Marnujesz tylko moje pieniądze i czas«. Gdy to słyszałam, nie odpuszczałam i bardziej się starałam. Nauka gry na pipie zajęła mi bardzo dużo czasu, ale kiedy dostałam się na studia, miałam okazję prowadzić grupę grającą na pipie na Uniwersytecie Shenyang, uczyć gry na tym instrumencie i występować na scenie. To było bardzo miłe”.

Te wczesne nawyki związane z nauką opłaciły się na wielu polach.

Li uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie nauk stosowanych ze specjalnością automatyka na Shenyang University of Technology oraz ukończyła studia drugiego stopnia na Humber College w dziedzinie technologii inżynierii elektromechanicznej, również ze specjalnością automatyka i robotyka. Li kształci się do dzisiaj. Wróciła do nauki w Humber College w ramach programu sponsorowanego przez firmę Magna, gdzie uczy się zawodu elektryka.

Li lubi dzielić się swoimi osiągnięciami zawodowymi ze studentami STEM oraz jako przedstawicielka Skills Ontario, grupy promującej wykwalifikowane zawody i technologie w Kanadzie.

„Dzielę się z nimi moim doświadczeniem, pokazuję, jak może wyglądać ich kariera, i opowiadam o różnych projektach, nad którymi pracuję w firmie Magna” – powiedziała Li. „Bardzo mnie to ekscytuje. Mówię im, że kocham robotykę i automatykę”.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.