Njena radna etika i posvećenost održavanju postrojenja, kao i njena dijeta, su naširoko poznati, pa su radnici u proizvodnom pogonu postrojenja Plastcoat počeli da joj donose voće i povrće iz svojih bašti kako bi joj nadomestili propuštene obroke.
„Donose mi kineski praziluk“, kaže Li koja je odrasla u Šenjangu u Kini. „To me čini srećnom. Ovo je moje prvo iskustvo sa proizvodnjom i ne izgleda onako kako sam zamišljala. Postrojenje je svetlo i sjajno, a ljudi su topli i prijateljski nastrojeni.“
Glavni posao Li u postrojenju Plastcoat je programiranje robota. Takođe radi i sa različitim vrstama industrijske automatizovane opreme, a pomogla je i da se pokrene program obuke za robotiku u postrojenju Plastcoat. Njeno interesovanje za obuku, rešavanje problema i inovacije se proteže i na volonterski rad kao sudije u takmičenju First Robotics u kome je mentor učenicima. Li je takođe bila i predstavnik kompanije Magna na skupu Young Women’s Conference of Skills Ontario u Kanadi gde je govorila o ženama iz kompanije Magna koje rade kao tehničarke za robote i inženjerke.
„Nisu nam poznate njihove priče“, kaže Li. „Ja mladim ženama kažem da ne treba da se plaše izazova i teškoća. Da im nisu potrebni mišići da bi radile. To znači da nam je svet sada više otvoren. To nije bitno ako treba da radite na džinovskoj robotskoj ruci. Pre ili kasnije ćete shvatiti. Budite otvorenog uma.“
Odlučnost i disciplinu je stekla kao mlada kada je učila da svira pipu, kineski lautu, žičani instrument koji je nastao pre više hiljada godina. Li kaže da je njena majka koristila obrnutu psihologiju za podsticanje muzičkih sposobnosti svoje ćerke.
„Moja majka je nastavnik u srednjoj školi u Šenjangu“, kaže Li. „Kada sam imala 7 ili 8 godina, ako bih bila lenja ili ako nisam vežbala, ona bi rekla: „U redu, odustani. Samo trošiš vreme i novac.“ Kada bih to čula, ja bih nastavila da radim i više se trudila. Trebalo mi je dugo vremena da naučim da sviram pipu, ali kada sam stigla do fakulteta, dobila sam priliko da vodim grupu svirača na Univerzitetu u Šenjangu, da držim časove sviranja i da nastupam na bini. To je bilo baš fino.“
Te rane radne navike su se isplatile na mnogo načina.
Li je na Tehnološkom univerzitetu u Šenjangu diplomirala primenjene nauke sa usmerenjem na automatizaciju, a na Hamber koledžu diplomirala tehnologiju elektromehaničkog inženjeringa, takođe sa usmerenjem na automatizaciju i robotiku. Njeno obrazovanje se i danas nastavlja. Vratila se na Hamber kroz program sponzorisan od strane kompanije Magna da bi naučila kako da bude električar.
Li voli da svoja dostignuća podeli sa svojim STEM studentima i kao predstavnik organizacije Skills Ontario koja promoviše stručne zanate i tehnologije u Kanadi.
„Ja svoje iskustvo delim sa njima, pokazujem im kakva njihova karijera može da bude, i pričam im o projektima na kojima radim u kompaniji Magna“, kaže Li. „To mi daje „blistav osećaj“. Kažem im da volim robote i automatizaciju.“
We want to hear from you
Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.
Povezane priče
Ostanite na vezi
Zanima vas više informacija o kompaniji Magna? Možete da ostanete na vezi sa kompanijom Magna preko obaveštenja ili e-poruka koje će stizati neposredno u vaše prijemno sanduče.