Full view of the Magna Torrero

Magna Torrero: Nepatří jen do učebnic historie

Magna vyniká nad konkurencí inovacemi již 65 let. Názorný příklad: revoluční koncept vozu Magna Torrero z roku 1989, který ilustruje vizionářský přístup a vliv automobilové technologické společnosti Magna v celém globálním autoprůmyslu.

U příležitosti zaslouženého umístění vozu do Kanadského automobilového muzea se opět potvrzuje význam konceptu Torrero pro automobilovou kulturu. Torrero i nadále připomíná, že společnost Magna disponuje odborností a schopností nalézat kreativní řešení, být hybatelem změn a pohánět budoucnost.

Model Torrero, který podle mnohých předběhl svou dobu o desítky let, pomohl nastavit standardy pro dnešní vozy tříd SUV a crossover, od designu a terénních schopností až po infotainment a komfortní prvky. Torrero dal se svou bohatou výbavou počítačů a 11 kamer nahlédnout na řadu bezpečnostních prvků, které se staly standardem sériově vyráběných vozů až za mnoho let. Fax pro cestující na zadních sedadlech byl předzvěstí vozu coby mobilní kanceláře desítky let před příchodem práce na dálku.

Vedle toho, že v řadě oblastí udával trendy, představoval legendární model Torrero také další krok společnosti Magna k vývoji a výrobě automobilů...

Full view of the Magna Torrero
Close up view of hub cap on the Magna Torrero

Výběr názvu Torrero má evokovat býky a býčí zápasy, starodávný sport, který dříve provozovali aristokraté na koni k potvrzení své nadřazenosti.

Automobiloví designéři se snažili okopírovat atraktivní a agresivní designové prvky modelu Torrero, když se začátkem roku 1989 poprvé představil na Severoamerickém mezinárodním veletrhu automobilů a poté na Ženevském autosalonu na jaře téhož roku. Dobové fotografie ukazují davy návštěvníků – a zástupců konkurence Magna – kteří se snaží prohlédnout si vůz zblízka.

V době hranatých sedanů a kombi modelů vyčníval svalnatý luxusní terénní vůz společnosti Magna s pohonem všech kol masivními nárazníky, velkou přední mřížkou a ostře zkoseným čelním sklem. Bývalý manažer Magna Fred Gingl, který v půli 80. let vytvořil první skicu modelu, řekl, že Torrero byl navržen tak, aby „vypadal spíše jako umělecké dílo plné inovací.“

„Narušoval zaběhnuté stereotypy a byl futuristický,“ uvedl Gingl. „V jednom časopise napsali, ‚Není to osobní ani užitkový vůz, není to ani kombík.‘“ A další ohromený recenzent uvedl, že Torrero „se vzpírá stylu tradičních luxusních vozů.“

Inženýři a návrháři Magna, kteří se na vývoji Torrera podíleli, měli během dvou let ke konci 80. let za úkol vytvořit „maximalistický vůz s vysokým výkonem, nový druh automobilu s mimořádnými vlastnostmi.“

Archivy společnosti odhalují podrobnosti jejich obtížného projektu: Torrero (s označením CMC-44 kvůli pohonu na všechna kola) by měl mít „dost síly, ducha a vytrvalosti, aby si poradil v náročném prostředí amerického severozápadu, legendární krajině plné skalnatých plání a vysokých hor, kde přežijí jen ti nejodolnější.“

Torrero byl uveden coby ukázka nejpokročilejších a nejvíce inovativních technologií Magna, které zahrnovaly osmiválcový motor V8 o objemu 8,1 litrů a výkonu 532 koňských sil, posuvná přední sedadla a bohatou výbavu s elektronickými přístroji včetně video přehrávače.

Close up  view of outside mirror on the Magna Torrero
View of interior of Magna Torrero including steering wheel and driver's seat

The company oversaw every aspect of Torrero’s development, from planning and program management to production feasibility.

Byly sestaveny tři prototypy, včetně modelu, který je vystaven v Kanadském automobilovém muzeu. Další prototyp skončil ve šrotu a třetí dostala filmová společnost v Kalifornii. Nikdo neví, kde přesně se třetí prototyp nachází.

Ačkoli Torrero nikdy nebyl určen k sériové výrobě, pomohl společnosti získat více zakázek s předními výrobci automobilů, jako je například BMW. Koncept je díky svému futuristickému vzhledu i nadále inspirací pro zaměstnance Magna a automobilové experty. Hlavně však představuje další příklad odborných schopností a zkušeností společnosti Magna a jejího záviděníhodného postavení coby špičky ve svém oboru.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Související příběhy

Péče o figuríny pro crash testy

Article

Mezzo™ Plus s morfováním povrchů: Měníme tvář vozidla

Article

Sedadlo budoucnosti: Od FreeForm™ k zakázkovému sedadlu pro vás 

Article

Zůstaňte ve spojení

Chcete vědět víc o společnosti Magna? Zůstaňte s námi ve spojení a nechte se informovat o novinkách prostřednictvím upozornění nebo e-mailů.