Picture of purple, blue, red and orange lines running horizontally

Odborné profese v automobilovém průmyslu

Existuje mnoho způsobů, jak začít cestu k inspirativní kariéře v automobilovém průmyslu. Následující příběhy dvou členek našeho týmu ukazují, co dělá společnost Magna skvělou. Poznejte Sabinu a Piyathidu z jedné z rakouských divizí společnosti Magna. Další informace o příležitostech ve společnosti Magna najdete na adrese https://www.magna.com/careers

Sabine Reschová,
Lannach, Rakousko

Když se budeme bavit o kariéře, neexistuje jedna univerzální cesta. Zatímco se někteří snaží vystudovat vysokou školu, druhým může více vyhovovat učňovské odborné vzdělání v automobilovém průmyslu. A v této situaci nastupuje Sabine Reschová.

Na pozici místopředsedkyně rady zaměstnanců, což je evropská funkce zastupující zaměstnance, funguje Sabine Reschová jako spojovací článek mezi pracovníky a managementem. Do jejích kompetencí patří práce s učni v rakouských divizích Magna Powertrain v Lannachu, Ilzu a Albersdorfu.

„Šikovní učni jsou naší budoucností,“ uvádí Reschová. „Musíme do nich investovat a poskytnout veškerou pomoc, kterou potřebují.“

Sabine vždycky chtěla být učitelkou a pedagogický přístup se této harcovnici s 18 lety zkušeností ve společnosti Magna nyní hodí v rámci učňovského programu. Praktikanti se učí různým dovednostem, včetně informačních technologií, mechanického a elektrického inženýrství a obráběcího a plastového strojírenství.

Program je kombinací praxe a výuky v učebnách odborného učiliště. Sabine každých 14 dní zavedla setkání učňů, kde si účastníci vyměňují zkušenosti a baví se o různých úskalích. Učni si také musí každý týden zaznamenávat do diářů nebo deníků, co se v praxi naučili.

„V radě zaměstnanců mi říkají máma Sabine“, pobaveně popisuje Reschová. „Ale už mám dvě vnoučata a jsem spíš babičkovský typ. Mám silné sociální cítění a jsem hodně empatická. Práci s učni si užívám. Čas strávený s nimi a jejich nadšení pro věc mi dobíjí energii.“

Sabine se snaží povzbudit ženy, aby se nebály učit řemeslu. Proto má motivaci pomáhat ostatním, aby dostali příležitost nastartovat kariéru.

„Ráda bych byla pomocnou rukou a mentorkou pro učně, zejména ty něžného pohlaví,“ tvrdí Reschová. „Kromě toho společnost Magna je úžasným místem, kde nastartovat kariéru.“

Piyathida Strametz,
Lannach, Rakousko

V rámci programu Magna pro odborné učně v rakouských městěch Lannach, Ilz a Albersdorf získává Piyathida Strametz praktické zkušenosti, které ji připravují na profesní dráhu v automobilovém průmyslu.

Učňům v jejím programu učí se různým dovednostem, včetně informačních technologií, mechanického a elektrického inženýrství a obráběcího a plastového strojírenství.

Povídali jsme si s ní o tom, proč si vybrala společnost Magna, o jejích snech do budoucna i o tom, proč technické odborné studium doporučuje coby skvělou profesní volbu:

Otázka: Co vás zaujalo na technickém odborném studiu?

Odpověď: Narodila jsem se v malé obci v Thajsku, ale s rodinou jsme se přestěhovali do Rakouska, když mi byly tři roky. Zájem o obor souvisí s mým otcem, který coby elektrikář pracoval na výrobě jeřábů a v elektrárnách. Jako malou mě někdy brával s sebou, abych mu v práci „pomáhala.“ Trávili jsme také dost času v domácí dílně, kde jsme spravovali auto nebo sestavovali nábytek. To nejcennější, co mě naučil, je být hrdá na manuální práci.

Otázka: Jak vypadá váš typický den během praxe u společnosti Magna?

Odpověď: Pracuji v servisním oddělení v závodu Magna v Lannachu, kde vyrábí hnací systémy, jako například elektrické hnací ústrojí a převodovky. Pracuji v různých odděleních ve výrobě. Právě nyní jsem u výrobní linky. Pomáhám s opravami technických problémů. Předtím jsem byla v plánovacím oddělení, kde jsem se podílela na programování robotů propojených se stroji.

Otázka: Proč jste si vybrala společnost Magna?

Odpověď: Chtěla jsem pracovat pro globální společnost, která nabízí hodně příležitostí. Program, který studuju, trvá 3 1/2 let, a zahrnuje odborné technické předměty. Příští rok pojedu do irského Dublinu na 3-4týdenní praxi do výrobního závodu. Od společnosti Magna jsem získala podporu v rámci výučního programu. Cesty a pracovní příležitosti v zahraničí jsou součástí programu. Po dokončení studií v roce 2024 ze mě bude vyučený technik pro mechatroniku. Líbí se mi kombinace mechaniky a elektřiny.

Otázka: Jaká je vaše práce snů?

Odpověď: Chci být automobilovým inženýrem. Fascinuje mě celý výrobní proces a to, jak všechny jednotlivé prvky přispívají k výrobě celého výrobku nebo k tvorbě systému. Chtěla bych zůstat u společnosti Magna. Vládne tu skvělá atmosféra.

Otázka: Co byste řekla lidem, kteří zvažují odbornou profesi?

Odpověď: Mohu to jen doporučit, a zvlášť ženám. Řekla bych jim, ať volí odbornou profesi, protože technologie jsou oborem budoucnosti. A vedle toho nás společná práce také baví. A to se mi na tom líbí nejvíc.

Otázka: Co ráda děláte ve volném čase?

Odpověď: Manuálně pracuju i ve volném čase, protože můj přítel má farmu. Tam je stále co dělat. Sekáme dříví a zabýváme se tesařinou. Nikdy jsem se tvrdé práce nebála a pracovat rukama mě baví.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Související příběhy

Boj s rakovinou: Společné úsilí  

Article

Epický roadtrip, inspirovaný spoluprací se společností Magna

Article

Péče o figuríny pro crash testy

Article

Zůstaňte ve spojení

Chcete vědět víc o společnosti Magna? Zůstaňte s námi ve spojení a nechte se informovat o novinkách prostřednictvím upozornění nebo e-mailů.