Picture of purple, blue, red and orange lines running horizontally

Kwalifikacje w przemyśle samochodowym

Istnieje wiele dróg, które prowadzą do ciekawej kariery w przemyśle samochodowym. Przedstawiamy historie dwóch osób, które reprezentują to, co sprawia, że Magna jest wspaniała. Poznaj Sabine i Piyathida z jednego z austriackich zakładów Magny. Więcej informacji o możliwościach pracy w Magna można znaleźć na stronie https://www.magna.com/careers

Sabine Resch,
Lannach, Austria

Jeśli chodzi o ścieżki kariery, to nie ma jednej uniwersalnej drogi. Podczas gdy wielu dąży do ukończenia studiów, inne mogą być bardziej odpowiednie dla wykwalifikowanych pracowników w przemyśle motoryzacyjnym. Tu właśnie wkracza Sabine Resch.

Jako zastępczyni przewodniczącego Rady Zakładowej, czyli stanowiska, które pełni funkcję rzecznika pracowników, Resch jest łącznikiem pomiędzy pracownikami a kierownictwem. Do jej obowiązków należy praca z praktykantami w zakładach Magna Powertrain w Lannach, Ilz i Albersdorf w Austrii.

„Praktykanci w zawodach wykwalifikowanych to przyszłość” - powiedziała Resch. „Musimy w nich inwestować i oferować im wszelką pomoc, jakiej potrzebują”.

Jak osoba, która kiedyś marzyła o byciu nauczycielką, doświadczona pracownica firmy Magna z 18-letnim doświadczeniem na hali produkcyjnej wnosi do programu praktyk podejście pedagogiczne. Praktykanci uczą się różnych umiejętności, w tym technologii informacyjnych, inżynierii mechanicznej i elektrycznej oraz obróbki skrawaniem i inżynierii tworzyw sztucznych.

Program jest połączeniem praktyki zawodowej i zajęć w szkole branżowej. Resch wprowadziła spotkania praktykantów co dwa tygodnie, na których uczestnicy rozmawiają o swoich doświadczeniach i problemach. Praktykanci prowadzą również dzienniki lub terminarze, w których odnotowują czego nauczyli się w pracy.

„W Radzie Zakładowej nazywają mnie 'Mama Sabine'” - powiedziała Resch. „Ale mam dwóch wnuków i jestem raczej typem babci. Jestem opiekuńcza i wrażliwa na ludzkie potrzeby. Uwielbiam pracować z praktykantami. To energetyzujące spędzać z nimi czas i widzieć ich ekscytację”.

Wspieranie kobiet w podejmowaniu pracy na stanowiskach o profilu rzemieślniczym jest pasją Resch. Dlatego jest zmotywowana, aby dać innym szansę na rozwój kariery.

„Chcę być osobą udzielającą wsparcia i doradztwa praktykantom, zwłaszcza kobietom” - powiedziała Resch. „Poza tym, Magna to świetne miejsce do rozpoczęcia kariery”.

Piyathida Strametz,
Lannach, Austria

W ramach programu praktyk zawodowych w zakładach Magna w Lannach, Ilz i Albersdorf w Austrii Piyathida Strametz zdobywa praktyczne doświadczenie, które przygotowuje ją do kariery w przemyśle motoryzacyjnym.

Stażyści w tym programie uczą się różnych umiejętności, w tym informatyki, inżynierii mechanicznej i elektrycznej oraz obróbki skrawaniem i inżynierii tworzyw sztucznych.

Porozmawialiśmy o tym, dlaczego wybrała Magnę, o jej marzeniach na przyszłość i dlaczego poleca praktyki techniczne jako świetną ścieżkę kariery:

Pytanie: Co sprawiło, że zainteresowałaś się zawodami z branży przemysłowej, rzemieślniczej ?

Odpowiedź: Urodziłam się w małej wiosce w Tajlandii, ale moja rodzina przeniosła się do Austrii, gdy miałam trzy lata. Moje pierwsze doświadczenia związane są z moim ojcem, elektrykiem, który pracował przy budowie dźwigów i elektrowni. Kiedy byłam mała, zabierał mnie ze sobą, żebym mu „pomagała” w pracy. Spędzaliśmy też czas w jego domowym warsztacie, robiąc wszystko, od naprawy samochodu po składanie mebli. Największą lekcją, jakiej się od niego nauczyłam, było poczucie dumy płynące z pracy rąk.

P: Jak wygląda Twój zwykły dzień na praktykach w firmie Magna?

O: Pracuję w dziale utrzymania ruchu w fabryce Magna w Lannach, gdzie produkuje się układy napędowe, takie jak napędy elektryczne i skrzynie biegów. Pracuję na zmianę w różnych częściach hali produkcyjnej. W tej chwili pracuję przy linii montażowej. Pomagam w rozwiązywaniu problemów technicznych. Wcześniej byłam w dziale planowania, pracowałam nad programowaniem robotów, które są połączone z maszynami.

P: Dlaczego wybrałaś firmę Magna?

O: Chciałam pracować dla międzynarodowej firmy, która oferuje wiele możliwości. Program, w którym jestem, trwa trzy i pół roku i obejmuje zajęcia w szkole zawodowej. W przyszłym roku pojadę do Dublina w Irlandii, aby odbyć 3-4 tygodniowy staż w firmie produkcyjnej. Magna wspiera to jako część programu praktyk. Zagraniczne podróże i możliwości są częścią programu. Kiedy skończę w 2024 roku, będę certyfikowanym mechatronikiem. Lubię połączenie mechaniki i elektryki.

P: Jaki jest twój wymarzony zawód?

O:Chcę być inżynierem w dziedzinie motoryzacji. Fascynuje mnie proces linii montażowej i to, jak każdy drobiazg składa się na cały produkt lub system. Chciałabym zostać w firmie Magna. Panuje tu wspaniała atmosfera.

P: Co powiedziałbyś innym osobom, które rozważają podjęcie pracy w zawodzie wykwalifikowanego rzemieślnika?

O: Poleciłabym ten zawód, szczególnie kobietom. Powiedziałabym im, aby wybrały te zawody, ponieważ technologia jest przyszłością. Poza tym praca zespołowa sprawia wiele radości. To jest to, co lubię najbardziej.

P: Co robisz dla przyjemności poza pracą?

O: W wolnym czasie kontynuuję prace ręczne, ponieważ rodzina mojego chłopaka ma gospodarstwo rolne. Tam zawsze jest coś do zrobienia. Rąbiemy drewno i zajmujemy się obróbką drewna. Zawsze byłam typem osoby, która nie ma nic przeciwko brudzeniu się i lubi pracować rękami.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

Walka z rakiem: wspólny wysiłek 

Article

Ekscytująca wyprawa napędzana przez Magna Collaboration

Article

Dbamy o manekiny do testów zderzeniowych

Article

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.