Placeholder image for template purposes.

Magna Torrero wjeżdża na stałe do historii motoryzacji: Spojrzenie osoby wtajemniczonej

Kiedy pojazd koncepcyjny Magna Torrero zadebiutował w 1989 roku, wstrząsnął światem motoryzacji - i filmu - ponieważ projektanci rzucili się do kopiowania go, a Hollywood zadzwonił z propozycją zaprezentowania futurystycznego dzieła w filmie Terminator 2: Dzień sądu.

Jako technik prototypów Magna, Rocky Taylor miał za zadanie przygotować Torrero do wysłania do Kalifornii, gdzie miała odbyć się motoryzacyjna wersja testów ekranowych. Do jego zadań należała jazda próbna Torrero - na parkingu i poniżej 50 km/h.

„Producenci filmowi szukali pojazdów, które byłyby zaawansowane i zapowiadały przyszłość” - wspomina Taylor, obecnie kierownik zakładu Magna w Troy w Michigan. „Torrero nie był podobny do żadnego innego pojazdu. Projektanci patrzyli na niego i mówili: «To wygląda fajnie»”.

Rocky_01
Rocky_03

I dodaje: „To było porywające uczucie, wsiąść do tego pojazdu, uruchomić go i poczuć dudnienie tego 8,1-litrowego V8, jednakże z autem, które jest tak drogie, nie jeździ się zbyt brawurowo. Upewniłem się tylko, że jedzie prosto i odpala za każdym razem”.

Chociaż Torrero o mocy 540 KM nigdy nie trafił na srebrny ekran, podobno z powodu cięć budżetowych w studiu, to w sierpniu trafił do Kanadyjskiego Muzeum Motoryzacji, jako część jego zbioru historycznego.

Kiedy Torrero zadebiutował na Geneva Auto Show w 1989 roku, był zapowiadany jako odważny krok Magny w kierunku projektowania i produkcji samochodów, w miarę jak firma rozszerzała swoje możliwości.

Pojazd, który był zapowiedzią dzisiejszych sportowo-luksusowych pojazdów terenowych, był „wystarczająco dziki, aby wyróżniać się wśród licznych samochodów koncepcyjnych na targach samochodowych” i stanowił przykład tego, „co jest możliwe, gdy pojazd sportowo-użytkowy staje się bardziej ekskluzywny” - zachwycali się recenzenci.

W tamtym czasie Torrero charakteryzował się elementami stylistycznymi, które dziś są często spotykane w SUV-ach i crossoverach, w tym masywnymi błotnikami, dużym grillem i ostro pochyloną przednią szybą. Wnętrze obite jest skórą bawolą i wyposażone w całą gamę elektronicznych gadżetów, w tym faks i odtwarzacz wideo. Obrotowe przednie fotele są dopełnieniem wyposażenia.

Choć niektórzy opisywali Torrero jako „rewolucyjny” i „nie do zapomnienia”, pojazd nigdy nie wszedł do produkcji i w ostatnich latach wypadł z obiegu, znajdując się w piwnicy zakładu Magna w Concord, Ontario. Dziś jest to coś w rodzaju „znaleziska w stodole”, klasyczny samochód, który został schowany i zabezpieczony, dopóki nie zostanie ponownie zaprezentowany publiczności, która będzie mogła go podziwiać i wspominać.

Wspomnienia te nabrały ostrości dla Taylora, który pamięta, jak oglądał film na ekranie wideo na tylnym siedzeniu Torrero.

„To był Blade Runner,” powiedział. „W Torrero można było również zagrać w pierwszą grę wideo Atari. Inżynierowie tacy jak ja byli zafascynowani tym pojazdem. Wpadaliśmy tam w przerwie na lunch i graliśmy w Ponga. Chciałbym zabrać moje wnuki do muzeum, gdy będzie ono wystawione. Opowiedziałbym im, że to część mojego życia. Uruchamiałem go, jeździłem nim i opiekowałem się nim przez 15 lat.”

Rocky_02

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

Dbamy o manekiny do testów zderzeniowych

Article

Mezzo™ Plus z wykorzystaniem morfingu powierzchni: nowe spojrzenie na przód pojazdu

Article

Siedzenie przyszłości: Od FreeForm™ do siedzenia dostosowanego do Ciebie 

Article

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.