Picture of purple, blue, red and orange lines running horizontally

Kvalifikované remeslá v automobilovom priemysle

Na ceste za vzrušujúcou kariérou v automobilovom priemysle existuje mnoho bodov. Nasledujúce príbehy pochádzajú od dvoch členiek tímu, ktoré predstavujú dôvody, prečo je spoločnosť Magna skvelá. Zoznámte sa so Sabine a Piyathidou z jednej z rakúskych divízií spoločnosti Magna. Viac o príležitostiach v spoločnosti Magna sa dozviete na https://www.magna.com/careers

Sabine Reschová,
Lannach, Rakúsko

Čo sa týka kariéry, nie všetci sa musia dať na rovnakú cestu. Zatiaľ čo mnohí pokračujú v štúdiu na vysokej škole, iní sa môžu lepšie hodiť pre kvalifikované remeslá v automobilovom priemysle. A práve tu prichádza Sabine Reschová.

Reschová je vo svojej funkcii podpredsedníčky zamestnaneckej rady, čo je európska pozícia, ktorá funguje ako obhajca zamestnancov, spojovacím článkom medzi zamestnancami a vedením. Medzi jej povinnosti patrí práca s učňami v divíziách Magna Powertrain v rakúskych mestách Lannach, Ilz a Albersdorf.

„Odborní remeselní učni predstavujú našu budúcnosť,“ povedala Reschová. „Musíme do nich investovať a ponúknuť im všetku pomoc, ktorú potrebujú.“

Ako človek, ktorý kedysi sníval o tom, že bude učiteľom, prináša veteránka spoločnosti Magna s 18-ročnou praxou v dielni do učňovského programu prístup pedagóga. Učni osvojujú si rôzne zručnosti vrátane informačných technológií, mechaniky a elektrotechniky, obrábania a spracovania plastov.

Program je kombináciou odbornej prípravy na pracovisku a vzdelávania v triede na obchodnej škole. Reschová zaviedla dvojtýždňové stretnutia učňov, na ktorých účastníci hovoria o svojich skúsenostiach a starostiach. Učni si tiež musia viesť týždenné plánovače alebo denníky, v ktorých si zaznamenávajú, čo sa naučili pri práci.

„V zamestnaneckej rade ma volajú Mama Sabine,“ povedal Reschová. „Mám však dvoch vnukov a som skôr babičkovský typ. Som starostlivá a empatická. Rada pracujem s učňami. Tráviť s nimi čas a vidieť ich nadšenie ma nabíja energiou.“

Povzbudzovanie žien, aby sa zapojili do kvalifikovaných remesiel, je pre Reschovú vášňou. Preto je motivovaná poskytnúť ostatným túto šancu na podporu kariéry.

„Chcem byť osobou, ktorá podporuje a mentoruje učňov, najmä ženy,“ povedala Reschová. „Magna je navyše skvelým miestom na začatie kariéry.“

Piyathida Strametz,
Lannach, Rakúsko

V rámci programu pre odborných remeselných učňov spoločnosti Magna v rakúskych lokalitách Lannach, Ilz a Albersdorf naberá Piyathida Strametz praktické skúsenosti, ktoré ju pripravujú na kariéru v automobilovom priemysle.

Učni v jej programe si rôzne zručnosti vrátane informačných technológií, mechaniky a elektrotechniky, obrábania a spracovania plastov.

Rozprávali sme sa s ňou o tom, prečo si vybrala práve spoločnosť Magna, aké má do budúcnosti sny a prečo odporúča technické učňovstvo ako skvelú kariérnu cestu:

Otázka: Prečo ste sa začali zaujímať o odborné remeslá?

Odpoveď: Narodila som sa v jednej dedinke v Thajsku, ale keď som mala tri roky, moja rodina sa presťahovala do Rakúska. Záujem o túto oblasť mám od otca, ktorý pracoval na staveniskách a v elektrárňach ako elektrikár. Keď som bola malá, zvykol ma brávať so sebou do práce ako „pomocníčku“. Veľa času sme spolu trávili aj v jeho domácej dielni, kde robil všetko možné, od opráv auta až po skladanie nábytku. Mojím najcennejším ponaučením od neho je to, že pracovať rukami je niečo, na čo môžem byť hrdá.

Otázka: Ako vyzerá typický deň učňa v spoločnosti Magna?

Odpoveď: Pracujem na oddelení údržby v závode spoločnosti Magna v Lannachu, kde sa vyrábajú systémy pohonu, ako sú napríklad elektrické pohony či prevodovky. Svoj čas delím medzi rôzne oddelenia na pracovisku. Momentálne pracujem na montážnej linke. Pomáham riešiť technické problémy. Predtým som pôsobila na oddelení plánovania, kde som pracovala na programovacích robotoch, ktoré sú pripojené k strojom.

Otázka: Prečo ste vybrali spoločnosť Magna?

Odpoveď: Chcela som pracovať pre globálnu spoločnosť, ktorá ponúka množstvo príležitostí. Program, do ktorého som sa zapojila, trvá 3 a pol roka a zahŕňa aj hodiny v remeselnej škole. Budúci rok odídem do Dublinu v Írsku na 3- až 4-ročnú stáž vo výrobnej spoločnosti. Magna ma v tomto ohľade v rámci učňovského programu podporuje. Súčasťou programu je aj cestovanie do zahraničia a podobné príležitosti. Keď v roku 2024 skončím, bude zo mňa certifikovaná mechatronická technička. Páči sa mi spojenie mechaniky a elektrotechniky.

Otázka: Aké je vaše vysnívané zamestnanie?

Odpoveď: Chcem byť automobilovou inžinierkou. Fascinuje ma prevádzka montážnej linky a to, ako do seba všetko zapadá, až napokon vznikne výsledný produkt alebo systém. Chcela by som zostať v spoločnosti Magna. Je tu úžasná atmosféra.

Otázka: Čo by ste odkázali ďalším ľuďom, ktorí zvažujú odborné remeslá?

Odpoveď: Určite by som im to odporučila – najmä ženám. Chcela by som im povedať, aby si vybrali odborné remeslá, pretože budúcnosť patrí technológii. V tejto oblasti sú isté pracovné miesta. Navyše sa spolu pri práci výborne bavíme. To mám na nej najradšej.

Otázka: Ako sa zvyknete odreagovať popri práci?

Odpoveď: Aj vo voľnom čase sa venujem manuálnej práci, pretože môj priateľ býva na farme. Vždy je tam čo robiť. Štiepame drevo a pracujeme s ním. Odjakživa som bola ten typ človeka, ktorému nevadí zašpiniť sa a baví ho pracovať rukami.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Súvisiace príbehy

Softvérový inžinier spoločnosti Magna a presvedčivý náborár 

Article

Boj s rakovinou: spoločné úsilie

Article

Veľkolepá výprava kolegov zo spoločnosti Magna  

Article

Zostaňte v kontakte

Chcete získať ďalšie informácie o spoločnosti Magna? Môžete dostávať najnovšie správy o spoločnosti Magna prostredníctvom upozornení alebo e-mailov priamo do vašej doručenej pošty.