Silhouette of people in the foreground with city lights in the background

Nekompromisní recyklátor ve společnosti Magna

Willovo odhodlání věci nevyhazovat, ale opravovat, je na první pohled patrné i v jeho domě v britském Norton Canes.

V jedné ložnici byste našli 50 vysavačů a sedm dalších má v obývacím pokoji. V kuchyni má na opravu nachystanou sekačku na trávu, dvě žehličky a tři kávovary. Čekají na něj i rozbité počítače, stolní lampy a mikrovlnky z místní skládky. Když Will věci opraví, daruje je nebo je za rozumnou cenu prodá.

Servisní technik z britského závodu Magna je zapáleným ekologem a chce zachránit planetu recyklací a opětovným využitím vyhozených věcí a materiálu.

Také pracuje jako dobrovolník v kavárně Repair and Share Café v Lichfieldu, která od BBC v roce 2022 získala cenu Make a Difference v kategorii ochrany životního prostředí za odhodlání, aby věci zbytečně nekončily na skládkách. Will dokáže za jednu návštěvu opravit pět až patnáct věcí, jako jsou třeba vánoční světelné řetězy nebo vysoušeče vlasů.

Two people presenting William Stirling with an award from BBC Radio

„Pro mě je recyklace výzvou,“ říká Will. „V dlouhodobém horizontu to šetří peníze.“

A dodává: „Spousta věcí se dá opravit. Jen musíme táhnout za jeden provaz a každý se trochu snažit. Je snadné zavírat oči před tím, co se děje s životním prostředím.“

V práci je Will Stirling jedním ze čtyř servisních techniků, kteří pomáhají zajišťovat bezproblémové fungování šesti spolupracujících robotů a montážních linek tím, že provádí preventivní kontroly a další opatření. Ochrana životního prostředí je v popředí zájmu při každé směně.

„Zrovna včera jsem zjistil, že máme nefunkční senzor,“ popisuje. „Nechtěl jsem ho vyhodit, tak jsem ho opravil a budeme ho mít jako náhradní. Problém způsobil přerušený kabel, který vede do senzoru. Věděl jsem, že ho dokážu opravit. Sice se senzor může zdát jako drobnost, ale stojí přes 100 $ a ve výsledku se vám to nasčítá. Prostě jsem takový – nechci, aby něco přišlo nazmar.“

Ehson Ameer standing in front of a poster receiving Save on Energy Award
Ehson Ameer with a group of people standing in front of a poster receiving Save on Energy Award
Group of people standing on stairs outside of a manufacturing plant

Někdy ale opravy přinášejí jiné než materiální výhody. Názorný příkladem je případ, kdy Will jako dobrovolník v Lichfieldu opravil kukačkové hodiny ze 70. let s kreslenými postavičkami Tweetyho a kocoura Sylvestera.

„Jedna paní je našla na blešáku a přinesla mi je na opravu. Trochu jsem se poptal a zjistil jsem, že se jedná o vzácné hodiny, které mají hodnotu přes 500 $. Navíc k nim měla i ovladač, čímž hodnotu ještě zdvojnásobila. Když se mi hodiny podařilo opravit, rozplakala se dojetím. To mě hrozně potěšilo. Když můžu dělat ostatním radost a ještě chránit planetu, co víc si přát?“

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Související příběhy

Boj s rakovinou: Společné úsilí  

Article

Epický roadtrip, inspirovaný spoluprací se společností Magna

Article

Péče o figuríny pro crash testy

Article

Zůstaňte ve spojení

Chcete vědět víc o společnosti Magna? Zůstaňte s námi ve spojení a nechte se informovat o novinkách prostřednictvím upozornění nebo e-mailů.