Abstract blue and orange lines and dots moving in a forward motion

Péče o figuríny pro crash testy

Když se figuríny společnosti Magna pro crash testy vydají na výlet do místních škol v Německu, první otázka od dětí obvykle zní: „Umí mluvit?“

Některé figuríny vypadají tak živě, že „dotyk jejich ruky je jako dotyk lidské ruky,“ vysvětluje Stephan Baumann, který vede kliniku Magna, kam figuríny chodí na prohlídky. To znamená, že se jejich vybavení testuje, certifikuje a jednou ročně rekalibruje po provedení crash testů – obvykle 30–100 za rok, v závislosti na typu figuríny.

Představení figurín dětem, obvykle ve velikosti tříleté osoby, začíná rozhovorem o nutnosti poutat se v automobilu. Studenti se také dozví, jak figuríny poskytují informace, které pomáhají zlepšit bezpečnost vozidel. Seznámí se s přístrojovým vybavením v různých částech těla figuríny – a získají přehled o pracovních příležitostech ve společnosti Magna v rámci automobilové bezpečnosti.

Stephan Baumann with various Crash Test Dummies
Child size Crash Test Dummy

Baumann, vedoucí provozu testovacího centra společnosti Magna v německém Sailaufu, má osobní příběh, který by mohl probudit zájem nějakého budoucího inženýra nebo milovníka aut.

Jako praktický muž s touhou dozvědět se víc, zahájil Baumann svou kariéru jako mechanik v autoservisu, který vedl jeho otec v německém Aschaffenburgu. Ke společnosti Magna se připojil jako technický asistent, což byl první krok v jeho 23leté kariéře věnované bezpečnosti automobilů a snížení počtu nehod. Řada povýšení ho dovedla k práci na klinice.

„Jen málo lidí na světě může říct, že každý den přispívají k tomu, aby byly silnice bezpečnější,“ říká otec tří dětí, který o víkendech vyráží na cesty na svém černém skútru Vespa. „To je moje práce – a způsob, jakým společnost Magna přispívá k vytvoření lepší budoucnosti pro všechny účastníky silničního provozu.“

„Jen málo lidí na světě může říct, že každý den přispívají k tomu, aby byly silnice bezpečnější.“

- Stephan Baumann
Stephan Baumann sitting on his black Vespa
Rodina figurín

Komunitní služba ve školách je pro Baumanna a čtyři techniky z kliniky figurín pro crash testy vedlejší aktivitou. Jejich hlavním úkolem je péče o 39 figurín společnosti Magna v závodě. Většina figurín se používá pro crash testy čelních nárazů. Osm figurín používaných pro boční nárazy nemá předloktí nebo ruku, protože jejich hlavním cílem je měřit sílu na trup těla.

Kromě toho klinika provedla v roce 2022 více než 400 certifikací figurín. Společnost Magna je jednou z jen několika málo certifikovaných dodavatelů automobilového průmyslu, která dodavatelům a výrobcům automobilů nabízí službu certifikace a rekalibrace. Navíc půjčuje a přepravuje figuríny dodavatelům a výrobcům originálních dílů (OEM), kteří provádí své vlastní crash testy bezpečnosti vozidla. Kontroly na řadě testovacích stanic se provádí také u součástí figurín, jako jsou hlavy a nohy, které se používají u crash testů chodců.

Rodinu figurín společnosti Magna tvoří figuríny od 18 měsíců až po figurínu označovanou jako Thor 50-M, s futuristickým vzhledem, žebry a lidskými koleny. Díky 175 měřicím bodům Thor 50-M nabízí podrobnější informace o nárazech než starší figuríny.

Péče o figuríny také znamená péči o jejich oblečení: oranžová trička a šortky, jak vyžadují vládní nařízení, a černé boty pro mužské figuríny a bílé pro ženské. Tým figuríny označuje čísly, nikoli přezdívkami, i když je má zcela očividně rád. Jen zřídkakdy se jim říká formálním jménem – Antropomorfická testovací zařízení.

Crash Test Dummy used to measure impact effects from the side on their trunk
Crash Test Dummy family including parents and children
Technology that is found in a Crash Test Dummy
Crash Testy

Během crash testu přístroje uvnitř figurín měří sílu, což pomáhá odhadnout potenciál různých typů zranění pro lidskou osádku vozidla, včetně zranění hlavy, hrudníku a boků.

„Po každém testu figurínu kontrolujeme, abychom se ujistili, že každé měřicí zařízení funguje správně,“ říká Baumann. „Pokud bezpečnostní systém funguje správně, figurína nevykazuje žádné poškození.“

Figuríny se používají ke kontrole pasivních bezpečnostních systémů, jako jsou bezpečnostní pásy a airbagy, a deformačních zón vozidla. Baumann je ale také pyšný na technologie společnosti Magna v aktivních bezpečnostních systémech, jako jsou pokročilé asistenční systémy řidiče, které využívají obrazové a kamerové technologie.

Budoucnost

I když se první figuríny tvořily podle mužů, dnešní technologie figurín pro crash testy se vyvíjí až do bodu, kdy nová generace figurín dokáže lépe replikovat jedinečnou fyziologii mužů, žen i dětí. Data poskytovaná pokročilými ženskými figurínami by mohla vést ke změnám v designu automobilu v oblasti bezpečnostních pásů, opěrek hlavy, airbagů, pedálů a dalších prvků.

„Figuríny budou vždy součástí budoucnosti automobilové bezpečnosti,“ dodává Baumann. „Proto se snažíme o ně dobře pečovat.“

Crash Test Dummy being testing for impact on their chest

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Související příběhy

Boj s rakovinou: Společné úsilí  

Article

Epický roadtrip, inspirovaný spoluprací se společností Magna

Article

Safari parky a nákupní centra: Vývoj nových systémů Magna ADAS

Article

Zůstaňte ve spojení

Chcete vědět víc o společnosti Magna? Zůstaňte s námi ve spojení a nechte se informovat o novinkách prostřednictvím upozornění nebo e-mailů.