„Během doby, kterou jsme v safari parku strávili, jsme se snažili pokrýt co nejvíce situací, včetně dne a noci, slunce a deště,“ řekl Schaefer, který sbírá data jako člen týmu Magna Electronics se sídlem v německém Sailaufu. „Cílem není přibližovat se ke zvířatům rychle. Jedeme přibližně rychlostí chůze.“
Dodává: „Kvůli učení a ověřování potřebujeme 500 vzorků dat pro každé zvíře, které přechází ulici nebo se objeví před kamerou. Zvířata jsou nepředvídatelná a systém ADAS potřebuje poznat každý druh ze všech různých úhlů.“
Technologie ADAS je klíčovou součástí automobilů budoucnosti. Je navržena tak, aby předcházela úmrtím a zraněním lidí i zvířat tím, že bude snižovat počty dopravních nehod a zmírňovat vážné dopady u nehod, kterým se nelze vyhnout. Prostřednictvím funkcí ADAS specifických pro OEM mohou výrobci automobilů získat na trhu konkurenční výhodu.
Podle úřadu Federal Highway Administration se odhaduje, že jen v USA každý rok dojde k jednomu až dvěma milionům srážek vozidel a velkých zvířat, jako jsou jeleni, které způsobí přibližně 200 úmrtí lidí, 26 000 zranění a škody na majetku a další škody v hodnotě nejméně 8 miliard dolarů.
Podle studie německé myslivecké asociace z roku 2020 tvoří nehody s divokou zvěří přibližně 5 % automobilových nehod v Německu. Každý rok je tímto způsobem zabito více než milion divokých zvířat. K většině střetů dochází s jeleny a divokými prasaty.
Schaefer je přesvědčen, že budoucí technologie ADAS by mohla těmto typům nehod zabránit. Shromažďování dat s pomocí skutečných zvířat je důležitou součástí vývojové fáze technologie ADAS.
„Počítačová simulace není v této fázi tak přesná jako skutečná situace,“ vysvětlil Schaefer. „Nemůžeme pracovat jen s obrázky nebo lepenkovými figurínami zvířat.“
Tým pro sběr dat ADAS se občas spoléhá na taxidermisty, kteří jim ve studiích pomáhají, protože ne vždy je nutné pracovat se skutečným zvířetem. Modely ale musí být trojrozměrné, takže si pronajali vycpaného losa a divočáka a postavili je na parkovišti svého pracoviště.
Nico Hauck, inženýr společnosti Magna a vedoucí sběru dat ADAS v Sailaufu, řekl, že členové týmu jsou motivováni bezpečnostními aspekty své práce. Posledních 22 let Hauck řídí záchranná vozidla, neboť je členem podpůrného záchranného týmu ve svém rodném městě Eichenbuehl v Německu.
„Vídáte nehody a ptáte se sami sebe ‚Proč se tomu nedá vyhnout?‘,“ uvedl Hauck. „Proto při naší práci ve společnosti Magna shromažďujeme ta nejkvalitnější možná data – aby bylo řízení bezpečnější.“
Kromě výzkumu v safari parku získal tým společnosti Magna pro sběr dat povolení od vedení místního nákupního centra v Německu pozorovat situace ADAS na parkovišti s chodci, nákupními vozíky a invalidními vozíky.
Za poslední dva roky shromáždilo centrum pro sběr dat společnosti Magna v Sailaufu přibližně 20 milionů gigabajtů neboli 30 000 hodin dat z celého světa, od chování zvířat až po dopravní značky a dopravní zácpy. Shromažďování dat je navrženo tak, aby urychlilo vývoj technologie ADAS pro automobily budoucnosti.
Oba inženýři říkají, že práce ve společnosti Magna jim dává svobodu uvažovat ambiciózně a nespokojit se s průměrností.
„Můžete přinést své vlastní nápady, aby se problém vyřešil,“ řekl Schaefer. „Spolupracujete s různými výrobci automobilů na vývoji špičkové technologie a o pět let později vidíte, jak pomáhá na silnici. V takových chvílích jsem na nás hrdý.“
Hauck dodává: „Jako člen týmu Magna mám šanci zvýšit bezpečnost vozidel a zároveň se věnovat svému vlastnímu růstu.“
We want to hear from you
Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.
Přečtěte si příběh
Zůstaňte ve spojení
Chcete vědět víc o společnosti Magna? Zůstaňte s námi ve spojení a nechte se informovat o novinkách prostřednictvím upozornění nebo e-mailů.