Abstract blue and orange lines and dots moving in a forward motion

Dbamy o manekiny do testów zderzeniowych

Kiedy manekiny do testów zderzeniowych firmy Magna wyruszają na objazd po okolicznych szkołach w Niemczech, pierwsze pytanie z ust dzieci to zwykle „czy manekiny potrafią mówić?”.

Wygląd niektórych manekinów jest tak realistyczny, że „dotknięcie ich ręki przypomina dotknięcie ludzkiej ręki” – wyjaśnia Stephan Baumann, który prowadzi ośrodek Magna, w którym manekiny poddawane są przeglądom. Oznacza to, że badane jest ich oprzyrządowanie, które jest poddawane homologacji i corocznej kalibracji po przejściu testów zderzeniowych zwykle w liczbie 30–100 rocznie, w zależności od rodzaju manekina.

Zapoznanie dzieci z manekinami, zwykle takimi wielkości trzylatka, daje początek pogadance o konieczności zapinania pasów. Uczniowie dowiadują się również, w jaki sposób manekiny mogą dostarczać informacji, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Mają okazję przyjrzeć się oprzyrządowaniu w różnych częściach ciała manekinów, a jednocześnie zrozumieć możliwości zawodowe w firmie Magna w obszarze bezpieczeństwa pojazdów.

Stephan Baumann with various Crash Test Dummies
Child size Crash Test Dummy

Stephan Baumann, kierownik działu obsługi operacyjnej centrum testowego Magna w Sailauf w Niemczech, może pochwalić się osobistą historią, która powinna zainteresować każdego przyszłego inżyniera lub miłośnika motoryzacji.

Stephan, będąc osobą praktyczną i chętną do nauki, rozpoczął swoją karierę jako mechanik w warsztacie samochodowym prowadzonym przez swojego ojca w Aschaffenburgu w Niemczech. Dołączył do zespołu firmy Magna jako asystent techniczny, co było pierwszym krokiem w jego 23-letniej karierze ukierunkowanej na bezpieczeństwo pojazdów i zmniejszenie liczby wypadków. Kolejne awanse doprowadziły go do pracy w ośrodku dla manekinów.

– Niewiele osób na świecie może powiedzieć, że każdego dnia działa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – mówi ojciec trójki dzieci, który w weekendy pomyka po okolicy na swojej czarnej Vespie. – To moja praca i powód, dla którego Magna tworzy lepszą przyszłość dla wszystkich poruszających się po drogach.

„Niewiele osób na świecie może powiedzieć, że każdego dnia działa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach”.

- Stephan Baumann
Stephan Baumann sitting on his black Vespa
Rodzina manekinów

Działalność społeczna w szkołach jest dla Stephana i czterech techników z ośrodka dla manekinów do testów zderzeniowych dodatkowym zajęciem. Ich głównym zadaniem jest opieka nad 39 manekinami firmy Magna we wspomnianym ośrodku. Większość manekinów jest wykorzystywana w testach zderzeń czołowych, a osiem stosowanych w testach zderzeń bocznych nie ma przedramion ani dłoni, ponieważ głównym ich przeznaczeniem jest pomiar siły działającej na tułów.

Ponadto w 2022 roku ośrodek przeprowadził ponad 400 homologacji manekinów. Firma Magna jest jednym z zaledwie kilku certyfikowanych dostawców motoryzacyjnych oferujących usługę homologacji i ponownej kalibracji dla dostawców i producentów samochodów. Wynajmuje i dowozi również manekiny dostawcom i producentom OEM wykonującym własne testy zderzeniowe pojazdów. Na wielu stanowiskach testowych sprawdza się również elementy manekinów, takie jak głowy i nogi, które wykorzystuje się w testach zderzeniowych symulujących wypadek z udziałem pieszych.

W rodzinie Magna znajdziemy manekiny od modelu imitującego 18-miesięczne dziecko po Thora 50-M, futurystycznie wyglądającego manekina reprezentującego mężczyznę z żebrami i kolanami przypominającymi ludzkie. Dzięki 175 punktom pomiarowym Thor 50-M dostarcza bardziej szczegółowych informacji o zderzeniu niż starsze manekiny.

Opieka nad manekinami oznacza również nadzór nad ich garderobą – zgodnie z wymogami przepisów rządowych muszą mieć pomarańczowe koszulki i spodenki. Do tego manekiny reprezentujące mężczyzn muszą mieć czarne buty, a te reprezentujące kobiety – białe. Mówiąc o danym manekinie, zespół posługuje się jego numerem, a nie przezwiskiem, choć nie wyklucza to przywiązania do niego. Manekiny rzadko określa się też, korzystając z ich formalnej nazwy – antropomorficzne urządzenia testowe.

Crash Test Dummy used to measure impact effects from the side on their trunk
Crash Test Dummy family including parents and children
Technology that is found in a Crash Test Dummy
Testy zderzeniowe

Podczas testu zderzeniowego oprzyrządowanie wewnątrz manekinów mierzy wartości działających sił, umożliwiając oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia różnych rodzajów obrażeń u użytkownika pojazdu, w tym obrażeń głowy, klatki piersiowej i bioder.

– Po każdym teście sprawdzamy manekina, aby upewnić się, że każde urządzenie pomiarowe działa prawidłowo – wyjaśnia Stephen. – Jeśli system bezpieczeństwa działa dobrze, manekin nie doznaje żadnych uszkodzeń.

Manekiny stosowane są do sprawdzania pasywnych systemów bezpieczeństwa, takich jak pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne, oraz stref zgniotu pojazdu. Jednakże Stephan jest również dumny z technologii firmy Magna w zakresie aktywnych systemów bezpieczeństwa, takich jak zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, które wykorzystują technologię wizji i kamer.

Przyszłość

Chociaż pierwsze manekiny wzorowano na mężczyznach, dzisiejsza technologia testów zderzeniowych z wykorzystaniem manekinów rozwija się do tego stopnia, że nowa generacja manekinów może lepiej imitować odmienne sylwetki mężczyzn, kobiet i dzieci. Dane dostarczone przez zaawansowane manekiny reprezentujące kobiety mogą przełożyć się na zmiany w konstrukcji samochodu w obszarze pasów bezpieczeństwa, zagłówków, poduszek powietrznych, pedałów i innych.

– Manekiny zawsze będą częścią przyszłości bezpiecznej motoryzacji – mówi Stephen Baumann. – Dlatego właśnie zajmujemy się nimi z pełnym zaangażowaniem.

Crash Test Dummy being testing for impact on their chest

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

Walka z rakiem: wspólny wysiłek 

Article

Ekscytująca wyprawa napędzana przez Magna Collaboration

Article

Od parków safari po centra handlowe: opracowywanie nowych systemów ADAS firmy Magna

Article

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.