Blurred people standing in front of wall with lights

Od parków safari po centra handlowe: opracowywanie nowych systemów ADAS firmy Magna

Marc Schaefer, inżynier z firmy Magna, spędził ostatnio tydzień w niemieckim parku safari. Zajmował się tam nie tylko podziwianiem jeleni, lwów, wielbłądów, żyraf i bawołów. Wizyta w parku była częścią fazy rozwoju nowej technologii zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy (ADAS) firmy Magna opracowywanej w celu zapobiegania kolizjom pojazdów z dzikimi zwierzętami, opartej o doświadczenia w świecie rzeczywistym.

Schaefer siedział za kierownicą SUV-a wyposażonego w prototypowy system kamery przedniej i czujników firmy Magna, jadąc z prędkością poniżej 10 kilometrów na godzinę. Jego zadaniem było szkolenie oprogramowania kamery w zakresie rozpoznawania zwierząt, które mogą pojawiać się na drogach lub w ich pobliżu na całym świecie, od kangurów w Australii po krowy w Indiach. Firma Magna uzyskała od zarządców parku pozwolenie na przeprowadzenie badań. Przez cały czas ich trwania zwierzętom nie zagrażało żadne niebezpieczeństwo.

– W czasie naszego pobytu w parku safari przetestowaliśmy tyle różnych scenariuszy sytuacyjnych, ile tylko było możliwe. Badania prowadziliśmy w dzień i w nocy, kiedy świeciło słońce i gdy padał deszcz – opowiadał Schaefer, który zbiera dane jako część zespołu Magna Electronics z siedzibą w Sailauf w Niemczech. – Celem nie jest szybkie zbliżenie się do zwierząt. Jedziemy mniej więcej z prędkością chodu człowieka.

I dodaje: – Potrzebujemy 500 próbek danych dotyczących przejścia każdego zwierzęcia przez ulicę lub jego pojawienia się przed kamerą w celu szkolenia i weryfikacji. Zwierzęta są nieprzewidywalne, a system ADAS musi być w stanie rozpoznawać każde zwierzę ze wszystkich stron i różnych perspektyw.

Technologia ADAS jest kluczowym elementem samochodu przyszłości. Jest opracowywana w celu zapobiegania śmierci i obrażeniom u ludzi i zwierząt poprzez zmniejszenie liczby wypadków samochodowych i ograniczenie poważnych skutków tych wypadków, których nie da się uniknąć. Dzięki charakterystycznym dla poszczególnych producentów OEM funkcjom systemu ADAS producenci samochodów mogą osiągnąć konkurencyjne zróżnicowanie produktu na rynku.

Federalna Administracja Autostrad (Federal Highway Administration, FHWA) szacuje, że w samych Stanach Zjednoczonych dochodzi rocznie do 1–2 milionów zderzeń pojazdów z dużymi zwierzętami takimi jak jelenie, co prowadzi do śmierci około 200 osób, powstania obrażeń u 26 tysięcy osób oraz uszkodzeń mienia i innych strat o wartości co najmniej 8 miliardów dolarów.

Badanie przeprowadzone przez Niemiecki Związek Łowiecki (Deutsche Jagdverband) w 2020 roku wykazuje, że wypadki z udziałem dzikich zwierząt stanowią około 5% wypadków samochodowych w Niemczech. Rocznie ginie w ten sposób ponad milion dzikich zwierząt; najczęściej uczestnikami kolizji są jelenie i dziki.

Schaefer jest przekonany, że dzięki nowej technologii ADAS, można będzie uniknąć tego typu wypadków. Gromadzenie danych dotyczących prawdziwych zwierząt jest ważną częścią fazy rozwoju systemu ADAS.

– Symulacja komputerowa nie jest na tym etapie tak dokładna jak sytuacja w świecie rzeczywistym – wyjaśnił Schaefer. – Nie możemy też pracować tylko z obrazkami czy ze zwierzętami wyciętymi z kartonu.

Zespół gromadzący dane do systemu ADAS czasami w swoich badaniach korzysta z pomocy taksydermistów, ponieważ nie zawsze konieczna jest praca z żywym zwierzęciem. Ale modele muszą być trójwymiarowe. Wypożyczyli więc wypchanego łosia oraz dzika i ustawili je na parkingu swojego zakładu.

Nico Hauck, inżynier z firmy Magna i kierownik ds. gromadzenia danych do systemu ADAS w Sailauf, mówi, że to właśnie aspekt poprawy bezpieczeństwa najbardziej motywuje zespół do pracy. Od 22 lat Hauck prowadzi pojazdy ratunkowe i należy do drużyny ratunkowej w swoim rodzinnym mieście Eichenbuehl w Niemczech.

– Widzisz te wszystkie wypadki i zastanawiasz się: „Czy naprawdę nie można tego uniknąć?” – opowiada Hauck. – To jest właśnie powód, dla którego staramy się zgromadzić jak najwięcej dokładnych danych w ramach naszej pracy w firmie Magna. Chcemy, aby jazda samochodem była bardziej pewna i bezpieczna.

Deer standing in front of a vehicle

Oprócz przeprowadzenia badań w parku safari zespół gromadzący dane firmy Magna otrzymał zgodę od kierownictwa lokalnego centrum handlowego w Niemczech na obserwację scenariuszy sytuacyjnych z użyciem systemów ADAS na parkingu z udziałem pieszych, wózków sklepowych i wózków inwalidzkich.

Przez ostatnie dwa lata w centrum gromadzenia danych firmy Magna w Sailauf w Niemczech zgromadzono około 20 milionów gigabajtów lub inaczej 30 tysięcy godzin danych z całego świata dotyczących zachowania zwierząt, znaków drogowych i korków ulicznych. Gromadzenie danych ma na celu przyspieszenie rozwoju technologii ADAS, aby móc stworzyć samochód przyszłości.

Obaj inżynierowie zgodnie twierdzą, że praca w firmie Magna daje im swobodę odważnego myślenia i motywację do nieustawania w działaniach.

– Możesz przyjść z własnymi pomysłami na rozwiązanie danego problemu – mówi Schaefer. – Pracujesz z różnymi producentami samochodów, aby opracować pionierską technologię, a pięć lat później widzisz ją na drodze. To napawa mnie dumą.

Hauck dodaje: – Jako członek zespołu Magna mam okazję zwiększać bezpieczeństwo pojazdów, a jednocześnie dzięki temu sam się rozwijam.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

A Magna Beekeeper's Perspective

Article

Magna Doubles Down on Its Next Rebelle Rally Adventure

Releases

A Magna Beekeeper’s Backyard – and Beyond

Article

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.