Abstract blue and orange lines and dots moving in a forward motion

Siedzenie przyszłości: Od FreeForm™ do siedzenia dostosowanego do Ciebie

FreeForm™ firmy Magna to innowacyjna technika wykańczania tapicerki siedzeń, która zapewnia gładką, wyrzeźbioną, bezszwową powierzchnię i niezliczone możliwości designu. FreeForm™ to tylko jeden aspekt Siedzeń przyszłości. Pracujemy także nad jednostką centralną ECU, inaczej elektroniczną jednostką sterującą (z ang. electronic control unit, ECU), która eliminuje konieczność stosowania wielu różnych elektronicznych jednostek sterujących w siedzeniach i umożliwia sterowanie strefowe, a także intuicyjną automatyczną regulację poduszek.

Technologia

FreeForm™ firmy Magna to innowacyjna technika wykańczania tapicerki siedzeń, która zapewnia gładką, wyrzeźbioną, bezszwową powierzchnię i niezliczone możliwości designu. FreeForm™ to tylko jeden aspekt Siedzeń przyszłości. Pracujemy także nad jednostką centralną ECU firmy Magna, inaczej elektroniczną jednostką sterującą (z ang. electronic control unit, ECU), która łączy wiele różnych elektronicznych jednostek sterujących w siedzeniach i umożliwia sterowanie strefowe, a także intuicyjną automatyczną regulację poduszek.

Technika FreeForm™ została po raz pierwszy zastosowana w 2020 r. w Cadillacu XT5, a teraz we współpracy z innymi producentami samochodów startujemy z jego użyciem w dużych autach typu SUV, średniej wielkości crossoverach, sedanach i elektrycznych pojazdach SUV. Jednostka centralna ECU nie trafiła jeszcze na rynek.

Black and white FreeForm seat

Jak to się zaczęło

Kiedy zaczynamy pracę nad projektem, sprawdzamy wszystko – od szkiców Leonarda da Vinci po modę, ubrania, meble i dobra konsumpcyjne. Możemy zainspirować się na przykład damskimi skrzynkami na kosmetyki – wykończeniem, kolorem czy tym, jak działają zawiasy. Umieszczamy te obrazki na tablicy lub w PowerPoincie, żeby nabrać twórczego rozpędu. Sprawdzamy też fakty spoza branży, na przykład wyniki badań biomedycznych. Nasz zespół sprawdza, jak możemy wykorzystać siedzenia jako czujnik, który będzie monitorował stan kierowcy i będzie zapobiegał senności.

FreeForm™, technika już stosowana w produkcji, pozwala projektantom w branży motoryzacyjnej rzeźbić powierzchnię i sprawić, żeby wygląd zewnętrzny pojazdu i jego wnętrze współgrały ze sobą. Technologia pojazdów elektrycznych pozwala na projektowanie wyglądu zewnętrznego aut w inny sposób. Komora silnika jest uwolniona. Nie potrzeba już chłodnic ani układów dolotowych. Wygląd zewnętrzny pojazdów, tak jak i ich wnętrze, mogą być prostsze w formie. Stosowanie FreeForm™ pozwala na przyjęcie bardziej holistycznego podejścia, jeśli chodzi o projektowanie w branży motoryzacyjnej.

Nad jednostką centralną ECU pracujemy razem z naszym działem elektroniki. Ich dane są częścią parametrów naszego pakietu. Obecnie w siedzeniach znajduje się kilka elektronicznych jednostek sterujących do różnych funkcji siedzeń, funkcji wielu rzędów siedzeń oraz do innych silników w pojeździe, takich jak progi boczne i lusterka zewnętrzne. My łączymy je w jedną jednostkę ECU pod siedzeniem, aby obniżyć koszty i ograniczyć złożoność procesu. Jednostka nie trafiła jeszcze do produkcji.

Siedzenia przyszłości mogą być wyposażone w tekstylia elektroprzewodzące z metalowymi przewodami w tkaninie, co pozwoli osiągnąć prostszy design. To daje nam możliwość zaprojektowania przełączników bezpośrednio w miękkim wykończeniu siedzenia. Zamiast panelu przycisków mógłby to być wyszyty symbol lub przycisk dotykowy. Pracujemy także nad funkcjami automatycznego dostosowywania się siedzeń, które mogłyby odczytać budowę ciała użytkownika i dopasować się do niej. Siedzenie byłoby w stanie stwierdzić, czy masz na sobie zimowy płaszcz albo wysokie obcasy, i dostosować się do tego. Osiągnięcie takiego poziomu sztucznej inteligencji wymaga dużo pracy, ale sprawi, że jazda będzie bardziej intuicyjna.

Zawsze zadajemy pytanie: czym powinny być siedzenia w pojazdach, kiedy nie są używane jako siedzenia?

Podstawowe wartości firmy Magna

Mierz wysoko i nigdy nie ustawaj w dążeniu do wyznaczonych celów. Każdego w naszej grupie w naturalny sposób pociąga to podejście. Jest w nas ciekawość i dążenie do bycia kilka kroków przed wszystkimi, a także pociąg do stawiania czoła wyzwaniom w branży. Zrównoważony rozwój, recykling i świadomość społeczna to nasze priorytety. Chętnie szukamy alternatyw dla produktów ropopochodnych. Interesują nas produkty pochodzenia roślinnego – wszystko od soi po produkty uboczne upraw ananasa czy jabłek – do wytwarzania sztucznej skóry. Tworzymy również siedzenia z materiałów nadających się do recyklingu, takich jak plastikowe butelki.

Po pracy

Lubię chodzić na wystawy sztuki, ostatnio na przykład wybrałem się na wystawę „Van Gogh in America” w Detroit Institute of Arts. Byłem także w Arles we Francji, gdzie Van Gogh stworzył część swoich wybitnych dzieł. W jego obrazach jest pewna magia, która mnie inspiruje. Kiedy patrzysz na jego dzieła z punktu widzenia projektanta, wszystko tam tworzy jedną całość. Wnętrza pojazdów też są dziełem sztuki. Są pewne ograniczenia, ale to tylko dodaje magii. Chcesz stworzyć coś zarówno pięknego, jak i funkcjonalnego, a przy tym zmieścić się w terminie i w budżecie. To wspaniałe uczucie, kiedy widzisz, jak to wszystko łączy się w jedną całość.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

Dbamy o manekiny do testów zderzeniowych

Article

Mezzo™ Plus z wykorzystaniem morfingu powierzchni: nowe spojrzenie na przód pojazdu

Article

SmartAccess™: podejście systemowe do nowej generacji stylów drzwi

Article

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.