Silhouette of people in the foreground with city lights in the background

Hlavný recyklovateľ zo spoločnosti Magna

Odhodlanie Willa Stirlinga opravovať veci namiesto toho, aby ich vyhodil, je zjavné v celej jeho domácnosti v Norton Canes v Anglicku.

V jednej spálni je 50 vysávačov a ďalších sedem vidieť v obývacej izbe. V kuchyni sa skrýva kosačka na trávu, dve žehličky a tri kávovary, ktoré potrebujú opravu. Na jeho šikovné ruky čakajú aj pokazené počítače, stolné lampy a mikrovlnné rúry vyzdvihnuté z miestnej skládky. Stirling ich po opravení niekomu daruje alebo predá za skromnú cenu.

Tento pracovník technickej údržby v anglickom závode spoločnosti Magna sa zanietene snaží prispieť k záchrane planéty prostredníctvom recyklácie a opätovného použitia vyradených predmetov a materiálu.

Pôsobí aj ako dobrovoľný opravár v tíme Lichfield Repair and Share Café, ktorý získal ocenenie od rozhlasovej stanice BBC s názvom Make a Difference za rok 2022 v environmentálnej kategórii za svoje odhodlanie nedávať veci na skládky. Stirling obvykle na jedno posedenie opraví päť až pätnásť spotrebičov. Opravuje všetko od svetiel na vianočný stromček až po fény.

Two people presenting William Stirling with an award from BBC Radio

„Recykláciu vnímam ako výzvu,“ uviedol Stirling. „Koniec koncov šetrí peniaze.“

A dodáva: „Veľa vecí sa dá opraviť. Všetci musíme spojiť sily a prispieť svojím dielom. Neuvažovať o dianí v životnom prostredí je príliš pohodlné.“

Stirling v práci patrí do skupiny štyroch pracovníkov technickej údržby, ktorí prostredníctvom kontrol v rámci preventívnej údržby a ďalších opatrení zabezpečujú hladký chod šiestich kolaboratívnych robotov a montážnych liniek. V popredí záujmu každej zmeny je environmentálna uvedomelosť.

„Včera sa mi dostal do rúk pokazený senzor,“ uviedol. „Namiesto toho, aby som ho vyhodil, opravil som ho, aby slúžil ako náhradný diel. Problémom bol prerušený kábel vedúci do senzora. Vedel som, že ho dokážem opraviť. Zdanlivo ide len o maličkosť, senzor však stojí 100 dolárov a tieto výdavky pribúdajú. Takto zmýšľam – ničím sa nemá plytvať.“

Ehson Ameer standing in front of a poster receiving Save on Energy Award
Ehson Ameer with a group of people standing in front of a poster receiving Save on Energy Award
Group of people standing on stairs outside of a manufacturing plant

Jeho opravy majú niekedy cenu zlata. Príklad: Kukučkové hodiny zo 70. rokov s kreslenými postavičkami Tweetym a kocúrom Sylvestrom, ktoré Stirling opravil ako dobrovoľný opravár v Lichfielde.

„Jednej žene sa dostali do rúk pri predaji kufra a priniesla ich,“ uviedol. „Trochu som pátral a ukázalo sa, že ide o vzácne hodiny, ktorých hodnota je viac ako 500 dolárov. Mala k nim aj diaľkové ovládanie, vďaka ktorému sa ich hodnota zdvojnásobila. Keď sa mi podarilo opraviť ich, rozplakala sa. Vyvolalo mi to úsmev na tvári. Ak dokážem urobiť ostatných šťastnými a prispieť k ochrane planéty, mám pocit dobre odvedenej práce.“

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Súvisiace príbehy

Softvérový inžinier spoločnosti Magna a presvedčivý náborár 

Article

Boj s rakovinou: spoločné úsilie

Article

Veľkolepá výprava kolegov zo spoločnosti Magna  

Article

Zostaňte v kontakte

Chcete získať ďalšie informácie o spoločnosti Magna? Môžete dostávať najnovšie správy o spoločnosti Magna prostredníctvom upozornení alebo e-mailov priamo do vašej doručenej pošty.