Abstract blue and orange lines and dots moving in a forward motion

Starostlivosť o figuríny z nárazových testov

Keď sa figuríny z nárazových testov spoločnosti Magna vydávajú na cesty po miestnych školách v Nemecku, deti sa väčšinou najskôr pýtajú: „Dokážu rozprávať?“

Niektoré figuríny sú také realistické, že „ich ruky sú na dotyk úplne ako ľudské“, ako vysvetľuje Stephan Baumann, ktorý vedie kliniku Magna, kam figuríny chodia na kontroly. Tam sa testujú, certifikujú a raz ročne aj opätovne kalibrujú ich nástroje po nárazových testoch – väčšinou ich je tak 30 až 100 ročne podľa typu konkrétnej figuríny.

Keď figuríny (väčšinou vo veľkosti trojročných detí) predstavujeme deťom, rozprúdi sa konverzácia o potrebe bezpečnostného pásu. Študenti sa tiež dozvedia, ako z figurín získavame potrebné informácie na zvyšovanie bezpečnosti vozidiel. Získajú prehľad o nástrojoch v rôznych častiach tela figurín – a tiež o kariérnych možnostiach týkajúcich sa bezpečnosti automobilov v spoločnosti Magna.

Stephan Baumann with various Crash Test Dummies
Child size Crash Test Dummy

Baumann, ktorý je manažérom prevádzky v testovacom stredisku spoločnosti Magna v Sailaufe v Nemecku, má jeden osobný príbeh, ktorý by mohol vzbudiť záujem budúcich inžinierov alebo milovníkov áut.

Ako praktický človek s neustálou túžbou vzdelávať sa začal Bauman svoju kariéru ako mechanik v autoopravovni, ktorú viedol jeho otec v nemeckom Aschaffenburgu. Do spoločnosti Magna nastúpil ako technický asistent, čo bolo prvým krokom jeho 23-ročnej kariéry v oblasti bezpečnosti áut a znižovania nehodovosti. Po viacerých povýšeniach sa dostal až k práci na klinike.

„Na svete nie je veľa ľudí, ktorí môžu povedať, že každý deň zvyšujú bezpečnosť na cestách,” vyhlasuje tento trojnásobný otec, ktorý sa cez víkendy preháňa na čiernom skútri značky Vespa. „To je mojou úlohou – a vďaka tomu Magna zaisťuje lepšiu budúcnosť všetkým účastníkom cestnej premávky.“

„Na svete nie je veľa ľudí, ktorí môžu povedať, že každý deň zvyšujú bezpečnosť na cestách”

- Stephan Baumann
Stephan Baumann sitting on his black Vespa
Rodinka figurín

Komunitná práca na školách je pre Baumanna a ďalších štyroch technikov na klinike pre figuríny z nárazových testov vedľajšou aktivitou. Ich hlavnou úlohou je starostlivosť o 39 figurín v závode spoločnosti Magna. Väčšina figurín sa používa pri testoch čelných nárazov. Osmička, ktorá sa používa pri nárazoch zboku, nemá predlaktia ani ruky, keďže hlavným cieľom je merať silu kmeňovej časti karosérie.

Okrem toho sa na klinike v roku 2022 vykonalo 400 certifikácií figurín. Magna je jedným z mála dodávateľov v automobilovom priemysle, ktorý iným dodávateľom a výrobcom áut ponúka službu certifikácie a opätovnej kalibrácie. Zároveň prenajíma a prepravuje figuríny dodávateľom a výrobcom OEM, aby mohli vykonávať vlastné bezpečnostné nárazové testy. Na mnohých testovacích prístrojoch sa kontrolujú aj jednotlivé komponenty figurín, napríklad hlavy alebo nohy, ktoré sa používajú pri nárazových testoch s chodcami.

V rodinke figurín spoločnosti Magna nájdete 18-mesačné dieťa aj futuristickú mužskú figurínu menom Thor 50-M, ktorá má aj rebrá a kolená ako človek. Keďže Thor 50-M má až 175 bodov merania, poskytuje podrobnejšie informácie o nárazoch ako staršie figuríny.

Pri starostlivosti o figuríny je potrebné dozerať aj na ich šatník: oranžové tričká a krátke nohavice v súlade so zákonnými nariadeniami a k tomu čierne topánky pre mužské figuríny a naopak biele pre tie ženské. Členovia tímu označujú figuríny číslami, nie prezývkami, hoci ich majú očividne radi. Len málokedy ich nazývajú oficiálnym menom, ktoré znie „antropomorfné testovacie pomôcky“.

Crash Test Dummy used to measure impact effects from the side on their trunk
Crash Test Dummy family including parents and children
Technology that is found in a Crash Test Dummy
Nárazové testy

Pri nárazovom teste merajú nástroje v telách figurín silu, čím pomáhajú určovať potenciál vzniku rôznych zranení pre ľudského pasažiera vozidla vrátane zranení hlavy, hrudníka a bokov.

„Po každom teste figuríny skontrolujeme v snahe uistiť sa, že všetky meracie prístroje fungujú správne,“ tvrdí Baumann. „Ak bezpečnostný systém funguje správne, figurína neutrpí žiadne poškodenie.“

Figuríny sa používajú na kontrolu pasívnych bezpečnostných systémov, ako sú bezpečnostné pásy či airbagy, a tiež zón vozidla, ktoré sa zvyknú deformovať. Baumann je však hrdý aj na technológie spoločnosti Magna v aktívnych bezpečnostných systémoch, ako sú pokročilé asistenčné systémy pre vodiča, ktoré využívajú vizuálnu a kamerovú technológiu.

Budúcnosť

Hoci prvé figuríny boli modelované podľa mužov, dnešná technológia výroby figurín pre nárazové testy sa vyvinula natoľko, že nová generácia figurín dokáže lepšie replikovať fyziologické črty mužov, žien aj detí. Údaje získavané zo ženských figurín by mohli viesť k zmene dizajnu bezpečnostných pásov, hlavových opierok, airbagov, pedálov a ďalších prvkov v autách.

„Figuríny budú vždy súčasťou budúcnosti bezpečnosti v automobilovom priemysle,“ hovorí Baumann. „Práve preto sa o ne snažíme tak dobre starať.“

Crash Test Dummy being testing for impact on their chest

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Súvisiace príbehy

Softvérový inžinier spoločnosti Magna a presvedčivý náborár 

Article

Boj s rakovinou: spoločné úsilie

Article

Veľkolepá výprava kolegov zo spoločnosti Magna  

Article

Zostaňte v kontakte

Chcete získať ďalšie informácie o spoločnosti Magna? Môžete dostávať najnovšie správy o spoločnosti Magna prostredníctvom upozornení alebo e-mailov priamo do vašej doručenej pošty.