Full view of the Magna Torrero

Magna Torrero: nie tylko materiał do podręczników historii

Wyprzedzanie konkurencji jest znakiem rozpoznawczym firmy Magna od 65 lat. Dobry przykład: rewolucyjny pojazd koncepcyjny Magna Torrero z 1989 roku przedstawiający wizjonerską perspektywę i wpływ firmy zajmującej się technologią mobilności na światowy przemysł motoryzacyjny.

Obecnie Torrero oraz jego wkład w kulturę motoryzacyjną można ponownie zobaczyć w Kanadyjskim Muzeum Motoryzacji [Canadian Automotive Museum]. Torrero nadal przypomina o dorobku w sferze wiedzy i zdolnościach firmy Magna do odkrywania kreatywnych rozwiązań, dążenia do zmian i wprawiania przyszłości w ruch.

Torrero, powszechnie uważany za samochód wyprzedzający swoją epokę, pomógł ustanowić standardy współczesnych SUV-ów i crossoverów – od stylistyki i możliwości off-roadowych, po funkcje informacyjno-rozrywkowe oraz wygodę. Wyposażony w komputery i 11 kamer Torrero zaprezentował funkcje bezpieczeństwa, które przez lata nie będą standardem w w pojazdach produkcji seryjnej. Faks dla pasażerów siedzących z tyłu stanowił przedsmak samochodu jako ruchomego biura dekady przed pojawieniem się pracy zdalnej.

Dodatkowo legendarny Torrero był ważny jako wielofunkcyjny wyznacznik trendów – zwiastował wkroczenie firmy Magna do branży projektowania i produkcji samochodów...

Full view of the Magna Torrero
Close up view of hub cap on the Magna Torrero

Nazwa Torrero miała przywodzić na myśl bizony i walki byków, starożytny sport uprawiany niegdyś w siodle przez arystokratów, którzy w ten sposób demonstrowali swoją wyższość.

Projektanci samochodowi dołożyli wszelkich starań, by skopiować przyciągającą wzrok, agresywną stylistykę Torrero, gdy ten zadebiutował na początku 1989 roku na międzynarodowym pokazie samochodów North American International Auto Show, a następnie wiosną tego samego roku na pokazie Geneva Auto Show w Genewie. Na zdjęciach z tamtych czasów widać licznych widzów – oraz przedstawicieli konkurentów Magna – kłębiących się wokół pojazdu, aby lepiej mu się przyjrzeć.

W erze kanciastych sedanów i kombi wytrzymały, luksusowy samochód off-roadowy Magna z napędem na cztery koła wyróżniał się masywnymi błotnikami, dużą atrapą chłodnicy i ostro pochyloną przednią szybą. Fred Gingl, były dyrektor firmy Magna, który sporządził oryginalny szkic Torrero w połowie lat 80-tych, powiedział, że Torrero został zaprojektowany tak, aby wyglądał „raczej jak dzieło sztuki, pełne innowacji”.

„To było przełomowe i futurystyczne”, powiedział Gingl. „W jednej publikacji można było przeczytać: «to nie jest samochód, to nie jest ciężarówka, to nie jest kombi». Jak ujął to jeden zaskoczony recenzent: Torrero «otwarcie przeciwstawia się tradycyjnym luksusowym samochodom»”.

Inżynierowie i projektanci z firmy Magna stojący za Torrero mieli za zadanie stworzyć w ciągu dwóch lat, pod koniec lat 80-tych, „najlepszy pojazd o wybitnych parametrach, nowy typ samochodu o wyjątkowych potencjale”.

Archiwa zakładowe ujawniają szczegóły tego niełatwego zadania: Torrero (o kryptonimie CMC-44 ze względu na możliwości jazdy 4x4) powinien mieć „siłę, wewnętrznego ducha i wytrzymałość, aby poradzić sobie z wymagającym środowiskiem północnego zachodu Ameryki, legendarnym wielkim krajem, skalistymi równinami i wielkimi szczytami, gdzie przetrwają tylko najbardziej wytrzymali”.

Torrero wchodził na rynek jako wizytówka najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych technologii firmy Magna, oferował wszystko od 8,1-litrowego silnika V8 o mocy 532 KM i obracanych przednich foteli po całą gamę elektronicznych gadżetów, w tym odtwarzacz wideo.

Close up  view of outside mirror on the Magna Torrero
View of interior of Magna Torrero including steering wheel and driver's seat

Firma nadzorowała każdy aspekt rozwoju Torrero – od planowania i zarządzania programem po możliwości produkcyjne.

Zbudowano trzy prototypy, w tym ten, który znajduje się obecnie na wystawie w Kanadyjskim Muzeum Motoryzacji. Kolejny został oddany na złom, a trzeci przekazano wytwórni filmowej w Kalifornii. Jego miejsce pobytu pozostaje tajemnicą.

Chociaż Torrero nigdy nie miał trafić do produkcji, to doprowadził do zwiększenia liczby współprac biznesowych z producentami samochodów premium, takimi jak BMW. Dzięki futurystycznemu wyglądowi nadal służy za inspirację dla pracowników firmy Magna i obserwatorów branży. Co ważniejsze, stanowi on kolejny przykład wiedzy, doświadczenia i godnych pozazdroszczenia osiągnięć firmy Magna jako lidera branży.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

Dbamy o manekiny do testów zderzeniowych

Article

Mezzo™ Plus z wykorzystaniem morfingu powierzchni: nowe spojrzenie na przód pojazdu

Article

Siedzenie przyszłości: Od FreeForm™ do siedzenia dostosowanego do Ciebie 

Article

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.