Full view of the Magna Torrero

Magna Torrero: Nepatrí len do historických kníh

Predbiehanie konkurencie v inováciách je už 65 rokov značkou spoločnosti Magna. Príklad: Revolučný koncept vozidla Magna Torrero z roku 1989, ktorý ilustruje technológiu mobility vizionárskej perspektívy spoločnosti a vplyv na globálny automobilový priemysel.

Keď sa Torrero právom dostalo do Kanadského automobilového múzea, jeho rola v kultúre automobilov sa znovu zdôraznila. Torrero naďalej slúži ako pripomienka expertízy a schopnosti spoločnosti Magna odhaľovať kreatívne riešenia, presadzovať zmeny a uvádzať budúcnosť do pohybu.

Torrero, o ktorom sa hovorí, že o desaťročia predbehlo dobu, stanovilo štandard pre dnešné vozidlá SUV a crossover v oblasti štýlu a terénnych vlastností, infotainmentu a praktických funkcií. Je plné počítačov a má 11 kamier, vďaka čomu obsahovalo bezpečnostné prvky, ktoré sa stali štandardom pri výrobe vozidiel až za mnoho rokov. Fax pre cestujúcich vzadu poskytoval náznak auta ako kancelárie na kolesách, desaťročia pred príchodom práce na diaľku.

Okrem svojej úlohy viacúčelového trendsettera bolo legendárne Torrero ohlasované ako krok spoločnosti Magna do oblasti navrhovania a výroby automobilov...

Full view of the Magna Torrero
Close up view of hub cap on the Magna Torrero

Jeho názov bol navrhnutý tak, aby pripomínal bizóny a zápasenie s býkmi, staroveký šport, ktorý kedysi aristokrati praktizovali na koňoch, aby ukázali nadradenosť.

Dizajnéri automobilov sa snažili kopírovať pútavé a agresívne štylistické prvky vozidla Torrero, keď debutovalo začiatkom roka 1989 na Medzinárodnej výstave severoamerických áut a potom sa objavilo na jar na Výstave áut v Ženeve. Fotografie z toho obdobia ukazujú davy ľudí – a konkurentov spoločnosti Magna – ako sa pohybujú okolo tohto vozidla, aby si ho lepšie obhliadli.

Počas éry krabicovitých sedanov a vozidiel kombi vynikal muskulárny štvorkolesový koncept luxusného offroadu spoločnosti Magna svojimi mohutnými blatníkmi, veľkou mriežkou a ostro zaobleným čelným sklom. Bývalý výkonný pracovník spoločnosti Magna, Fred Gingl, ktorý nakreslil pôvodný nákres vozidla Torrero v polovici 80.-tych rokov 20. storočia, povedal, že Torrero bolo navrhnuté, aby vyzeralo „skôr ako umenie, plné inovácií.“

„Bolo prelomové a futuristické,“ hovorí Gingl. „Jedna publikácia tvrdila, ,To nie je auto, ani nákladné vozidlo, ani vozidlo kombi’.“ Ako povedal jeden ohromený kritik, Torrero „letí do tváre tradičných luxusných áut.“

Inžinieri a dizajnéri spoločnosti Magna, ktorí sú za vozidlom Torrero, mali za úlohu za dva roky v 80.-tych rokoch 20. storočia vytvoriť „neprekonateľne výkonné vozidlo, nový typ auta s výnimočnými schopnosťami“.

Archívy spoločnosti odhaľujú podrobnosti tejto neľahkej úlohy: Torrero (s krycím názvom CMC-44 pre schopnosť vozidla 4x4) malo mať „silu, ducha a výdrž na zvládnutie náročného prostredia amerického severozápadu, legendárnej „veľkej krajiny“ kamenitých plání a vysokých štítov, kde dokáže prežiť len ten najdrsnejší“.

Torrero sa objavilo ako ukážka najpokrokovejších a najinovatívnejších technológií spoločnosti Magna, od 8,1-litrového osemvalca s 532 koňmi a otočných predných sedadiel po širokú paletu elektronického vybavenia, vrátane videoprehrávača.

Close up  view of outside mirror on the Magna Torrero
View of interior of Magna Torrero including steering wheel and driver's seat

Spoločnosť dohliadala na každý aspekt vývoja vozidla Torrero, od plánovania a manažmentu programu až po realizovateľnosť výroby.

Vyrobili sa tri prototypy, vrátane toho, ktorý je vystavený v Kanadskom automobilovom múzeu. Druhý sa zlikvidoval a tretí dostala filmová spoločnosť v Kalifornii. Čo sa s ním deje, zostáva tajomstvom.

Aj keď sa výroba vozidla Torrero nikdy neplánovala, viedlo k ďalšiemu podnikaniu s prémiovými výrobcami áut, napr. BMW. Svojím futuristickým vzhľadom je naďalej inšpiráciou pre zamestnancov spoločnosti Magna a sledovateľov priemyslu. Dôležitejšie však je, že reprezentuje ďalší príklad expertízy, skúseností a závideniahodných úspechov spoločnosti Magna, ako lídra priemyslu.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Súvisiace príbehy

Starostlivosť o figuríny z nárazových testov

Article

Mezzo™ Plus s technológiou Morphing Surfaces (pretváranie povrchov): Nové predstavy o predku vozidla

Article

Sedadlo budúcnosti: Od techniky FreeForm™ po sedadlo na mieru pre vás 

Article

Zostaňte v kontakte

Chcete získať ďalšie informácie o spoločnosti Magna? Môžete dostávať najnovšie správy o spoločnosti Magna prostredníctvom upozornení alebo e-mailov priamo do vašej doručenej pošty.