Silhouette of people standing in front of glass wall

Zwycięskie podejście do oszczędzania energii

Ehson Ameer, laureat nagrody Save on Energy 2021 Energy Manager of the Year, sprawia, że zmienia się sposób myślenia o oszczędzaniu energii wśród pracowników zakładu firmy Magna in Guelph, Ontario (Kanada).

Nagroda przyznawana jest najbardziej innowacyjnym kierownikom ds. zarządzania energią w Ontario w Kanadzie, którzy wnoszą trwałą wartość do organizacji w całej prowincji. W zakładzie w Guelph, Ehson Ameer prowadzi program strategicznego zarządzania energią, w ramach którego zarządza audytami energetycznymi, tworzy strategie oszczędzania energii, a także inicjuje zmiany organizacyjne. Działania Ehsona przyczyniają się do realizacji celu firmy Magna, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej we wszystkich zakładach do 2030 roku, co zauważyła organizacja Save on Energy, będąca odnogą IESO – niezależnego operatora systemu energetycznego w Ontario.

Dla tego kierownika ds. zarządzania energią w firmie Magna zrównoważony rozwój zaczyna się już na hali produkcyjnej. Podejście Ehsona Ameera znajduje odzwierciedlenie w niektórych z najnowszych projektach w zakładzie.

Dzięki dotacji w wysokości 40 000 dolarów z National Resources of Canada zakład w Guelph w Ontario zainstalował w 2022 roku 150 liczników energii w całym zakładzie, umożliwiających pomiar energii elektrycznej i sprężonego powietrza w 39 wtryskarkach, trzech liniach lakierniczych i innych urządzeniach. Ma to na celu zwiększenie świadomości w kwestii zużycia energii oraz dostarczenie operatorom cotygodniowych raportów na ten temat, a tym samym zmniejszenie o 10% ogólnego zużycia energii w zakładzie w 2023 roku.

– Musimy skłonić operatorów na hali produkcyjnej, a nie tylko kierownika ds. zarządzania energią, do myślenia o poborze energii – mówi Ameer. – W naszym zakładzie pracuje 1500 osób. Zmierzając w kierunku neutralności węglowej, musimy wprowadzać coraz to bardziej złożone koncepcje zmian w wykorzystywanych procesach. Nadrzędne jest tutaj ciągłe doskonalenie.

Ehson Ameer standing in front of a poster receiving Save on Energy Award
Ehson Ameer with a group of people standing in front of a poster receiving Save on Energy Award
Group of people standing on stairs outside of a manufacturing plant

Po okresie stażu w firmie Magna pod okiem poprzedniego kierownika ds. zarządzania energią Ehson stwierdził, że „oto odnalazł miejsce, w którym chce pracować”. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie McMaster na kierunku technologia automatyki i trzy lata temu rozpoczął pracę w Magna w pełnym wymiarze godzin. Do obecnych obowiązków Ehsona należy wsparcie inżynierskie, co umożliwia mu wdrażanie w zakładzie projektów mających na celu zachęcanie do oszczędzania energii.

Urodzony w Lahore w Pakistanie Ehson podkreśla, że w swojej pracy wykorzystuje dwie podstawowe wartości Magna: myślenie na większą skalę i współpracę.

„Myślenie na większą skalę sprowadza się do przewidywania kolejnych działań” – dodaje Ehson Ameer. – „W zakładzie stawiamy na energię słoneczną. Natomiast dzięki współpracy możemy wykorzystać pomysły 345 oddziałów firmy Magna i uzyskać wgląd w to, nad czym pracują inni. Niedawno uczestniczyłem w sesji wymiany pomysłów z europejskimi zakładami, podczas której prezentowane były pomysły na osiągnięcie neutralności węglowej”.

Źródłem inspiracji dla Ehsona Ameera są również podróże z dzieciństwa z rodziną do górzystego regionu Kaszmiru na subkontynencie indyjskim.

„Panuje tam niezwykła atmosfera ciszy i spokoju – wspomina. – Pochodzę z miejsca, które oferuje tak wiele piękna. Właśnie takie miejsca staramy się chronić, dążąc do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

We want to hear from you

Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.

Powiązane historie

Walka z rakiem: wspólny wysiłek 

Article

Ekscytująca wyprawa napędzana przez Magna Collaboration

Article

Dbamy o manekiny do testów zderzeniowych

Article

Bądź na bieżąco

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.